ABD'de İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarına yönelik protestolar üniversiteler arasında yayılmaya devam ediyor. Güney California Üniversitesi'nde (USC) polis ve öğrenciler arasında arbede yaşandı. Olaylarda gözaltına alınan öğrencilerin olduğu belirtildi.

Austin'deki Teksas Üniversitesi'ne Teksas Eyalet Polisi, atlarıyla birlikte baskın düzenledi. Filistin yanlısı öğrenci protestoculara yönelik toplu tutuklamalar gerçekleştirildi.

ABD'de Gazze'ye destek protestolarına Güney California Üniversitesi de (USC) katıldı. Filistin yanlısı öğrenciler, kalıcı ateşkes çağrısında bulunarak, üniversite yönetimlerinin İsrail ile bağlantılı şirketlerle ilişkilerini kesmesi çağrısında bulundu.

Gelecek ay mezuniyet töreninin yapılması planlanan Alumni Park'a çadır kuran öğrenciler, ellerinde "Özgür Filistin" yazılı pankartlar taşıyarak, USC Rektörü Carol Folt'u hedef alıp "Carol, Carol, saklanamazsın soykırımı destekliyorsun" sloganı attı.

Abdprotesto

Öğrencilerden çadırlarını kaldırmasını istenmesinin ardından öğrenciler ile polis arasında arbede yaşanırken olaylarda kaç öğrencinin gözaltına alındığı henüz bilinmiyor.

New York Üniversitesi (NYU), Yale Üniversitesi ve Güney California Üniversitesi'nin (USC) yanı sıra California Üniversitesi ve Minnesota Üniversitesi'nde de İsrail karşıtı gösteriler düzenlendiği bildirildi.

Austin'deki Tekas Üniversitesi'ne Teksas Eyalet Polisi atlarıyla birlikte baskın düzenledi. Filistin yanlısı öğrenci protestoculara yönelik toplu tutuklamalar gerçekleştirildi.

Ermenistan Başbakanı Paşinyan'ı taşıyan helikopter acil iniş yaptı Ermenistan Başbakanı Paşinyan'ı taşıyan helikopter acil iniş yaptı

Protestoçadır

Ne olmuştu?

Columbia Üniversitesinde 18 Nisan'da Filistin yanlısı öğrenciler, okulun, Filistin işgalini ve Gazze'deki soykırımı destekleyen şirketlere devam eden finansal yatırımlarını protesto amacıyla kampüsün bahçesinde oturma eylemi başlatmıştı.

ABD Kongre üyeleri, New York Valiliği ve Belediyesi tarafından yapılan açıklamalarda, bir haftadır nöbet tutan öğrencilerin "antisemitik" davranış sergiledikleri iddia edilmişti.

Daha sonra Filistin destekçisi öğrencilerin gösterileri, New York Üniversitesi (NYU), Yale, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT), Tufts Üniversitesi, The New School ve Kuzey Carolina Üniversitesi gibi ABD'nin diğer önde gelen okullarına da yayılmıştı.

ÖzgürfilistinprotestoAbdfilistinprotesto

Editör: Nehir Durdağı