CHP’de Kurban Bayramı nedeniyle Kadın Kolları Genel Başkanı ve Parti Meclisi Üyesi Aylin Nazlıaka başkanlığındaki heyet ilk olarak AK Parti heyetini kabul etti.

Heyete başkanlık eden Ankara Milletvekili Murat Alparslan, seçimlerin demokratik bir olgunlukla gerçekleştiğini belirterek şunları söyledi:

"Bu millet dünyanın pek çok ülkesindeki demokrasi havarisi ülkelere örnek olacak bir olgunlukta seçim sürecini sahiplendi ve geçirdi. Yeni Türkiye Yüzyılı’nın kapılarını da ardına kadar araladı. Milletimiz aynı zamanda sivil ve yeni bir anayasa yapma konusundaki iradesini de ortaya koydu. Biz bunu önemsiyoruz ve sizlerin de bu yaklaşıma olumlu adım atarak katkı sağlayacağınızı biliyoruz. Çünkü milletin talepleri, siyasilerin her daim rehberi olmuş durumda. Biz de bu sebeple önümüzdeki süreçte Meclis çalışmalarının öncelikli mesailerinden birinin yeni ve sivil bir anayasa olma arzusundayız. Bu konuda da sizlerin katkısını, desteğini inşallah Meclisimizde görürüz diye ümit ediyoruz."

CHP’li Aylin Nazlıaka ise seçimin adil olduğundan şüphe duyduklarını belirterek, şöyle konuştu:

"Her ne kadar bugün bayram olduğu için siyaset konuşmuyor olsak da dublajlarla, montajlarla gerçekleştirilen videoların sunulduğu, devlet gücünün bir parti gücüne dönüştürüldüğü, eşitsiz koşullarda yarışıldığı bir seçim oldu. Dolayısıyla önümüzde bir yerel seçim var. Biz şimdi yerel seçimlere de tabii odaklanıyoruz. Bunların çok daha demokratik ve eşitlikçi bir ortamda sürmesini diliyoruz, ümit ediyoruz. Yeni anayasa konusunda tabii var olan anayasa’ya uymayanlar ya da anayasa Mahkemesi’nin aldığı kararlara, ‘Ben buna uymuyorum, saygı da duymuyorum’ diyenler şimdi nasıl bir yeni anayasa yapacak? Bu konudaki şüphelerimizi de buraya not düşerek bayramınızı kutluyorum."

Alparslan ise “Türkiye’de seçimlerin adil, hukuki ve demokratik yapıldığına dair en ufak şüphe değil milletimizde, ülkemizde, dünyada yok. Yani dünyanın hiçbir yerinde Türkiye’de yapılan çok partili seçimlere geçildiği günden beri hiçbir seçimin üzerinde bir şaibe bulunmadı ve bu konuda çok yetkin hem milli reflekslerimiz, hem demokratik kültürümüz, hem de kurumlarımız çok olgun. Bunu tüm dünya kabul ederken, kendimizin kabul etmemesi çok inandırıcı değil. Hiçbir hukukiliği ve doğruluğu olmayan ifadelerdir” cevabını verdi.

Nazlıaka ve Alparslan arasında İstanbul Sözleşmesi diyaloğu da yaşandı. Nazlıaka, 2012’de AKP’nin güzel bir adım attığını ve kendilerinin de bu adımı parlamentoda alkışladığını hatırlatarak, “Fakat sonra ne oldu da bir gecede İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçildi? Bunu anlamakta zorlanıyoruz. Ama biz yine de sonuna kadar ‘İstanbul Sözleşmesi yaşatır’ demeye devam edeceğiz” dedi.

Alparslan ise “Milli manevi değerlerimiz, aile yapımız, bizi biz yapan değerler ve milletin hassasiyetleri gözetilerek ortaya konulacak her türlü mevzuat, atılacak her türlü adım zaten nihayetinde mutluluk getirir, saadet getirir. Bunun peşinde olunabilir” diye konuştu.

CHP heyeti, AKP’nin ardından DSP, Vatan Partisi, HDP ve Yeşil Sol Parti, İYİ Parti, MHP, Saadet Partisi, Zafer Partisi, Memleket Partisi, BBP, Demokrat Parti, ANAP, DEVA Partisi, Gelecek Partisi, Yeniden Refah Partisi, Bağımsız Türkiye Partisi, Milli Yol Partisi heyetlerini kabul ederek, bayramlaştı.
 

Editör: Grlyrtts