Muğla'nın Milas ilçesi İkizköy'de bulunan Akbelen Ormanı'nda Limak Holding ve IC Holding'in ortak iştiraki YK Enerji'nin maden sahasını genişletmek için başlatttığı ağaç katliamı günlerdir sürüyor.

Katliama engel olmak isteyen köylülerle çevrecilere jandarma ve polis bugün de çok sert müdahelede bulundu. Kalabalıktan gözaltına alınanlar oldu.

Maden sahasını genişletmek için ağaç kesimi gerçekleştiren Limak Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir'in Doğal Hayatı Koruma Vakfı Türkiye şubesinin (WWF Türkiye) Mütevelli Heyeti üyesi olduğu ortaya çıktı.

Türkiye'nin önde gelen patronlarından Nihat Özdemir'in kızı olan Ebru Özdemir'in WWF Türkiye'nin mütevelli heyeti üyesi olmasının ortaya çıkmasının ardından vakıf bir açıklama yaptı.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir’in profesyonel faaliyetlerinin vakfımızın ilkeleri ile uyuşmaması ve vakıf tüzüğümüze aykırı olması sebebiyle mütevelli heyeti üyeliğinden resmi olarak ayrılma işlemleri devam etmektedir WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) olarak İkizköy-Akbelen Ormanı’nda sürmekte olan maden sahası açma çalışmalarına karşı, sivil toplum paydaşları ve yöre halkının verdiği mücadelenin yanındayız. Maden sahası açma faaliyetlerinin acilen sona erdirilmesi için yetkililerden taleplerimizi dile getirmeye devam edeceğiz." 

Editör: Grlyrtts