Aksaray'da, intihar eden borçlusunun mezarını açıp ateşe veren alacaklı, o anları sosyal medya üzerinden canlı yayınladı. Saldırgan, ölen kişiye hakaretler yağdırdı.

Ervah Kabristanlığı'nda 8 gün önce Aksaray'da çobanlar tarafından tüfekle vurulmuş halde ölü olarak bulunan 40 yaşındaki Abdullah Köse'nin, yapılan incelemelerin ardından intihar ettiği belirlendi.

Abdullah Köse'ye ticaret yapmak amacıyla yaklaşık 400 bin lira borç veren Aladdin Y., Abdullah Köse'nin ölmesi üzerine parasını alamayınca ödeme günü olan 20 Nisan tarihi akşam saatlerinde mezarın başına  gitti.Ervah Kabristanlığı'ndaki Köse'nin mezarı başında mezarla konuşmaya başlayan Aladdin Y., bir süre sonra hakaretlerle küfürler sarf etti.

Ölen Abdullah Köse'nin mezarını kısmen açan Aladdin Y. sosyal medyasından canlı yayın açarak ölen şahsa yönelik "Kaçmak öyle kolay değil, seni toprağın altında yakacağım" ifadesinde bulundu. Canlı yayında tüm yaptıklarını görüntülü olarak yayınlayarak  mezarın bir kısmını açan Aladdin Y. ardından yanıcı bir madde ile  mezarı ateşe verdi.

Ölen şahsın başucunda gömülü olan isminin yazılı olduğu tahtayı da sökerek ateşe verdi. Ateşle birlikte bir yandan mezarı açmaya devam edip,küfürler ve hakaretlerde bulunan Aladdin Y., "Evet Apo, döndük dolaştık geldik bak. Kaçmak öyle kolay veya basit değil kardeş. Nereye kaçıyorsun sen? Ezanlar şahit olsun, benim paramı öyle yiyip gidemezsin, eyvallah çekemem. Çoluğumun çocuğumun rızkını sen ye diye vermedim" ifadelerini kullandı.

Mezar başında ayın 20'si olduğunu söyleyerek; "Bugün 4. ayın 20'si. Bugün bana ödeme günündü. Bana ödemeyi yapmak yerine ölmeyi seçtin. Belki doğruyu buldun kendince. Ama Kuran hakkı için seni toprağın altında yatırmam, 3-4-5-2-0 bitti. Şansınız bitti Apo. Bu kalleşliği bana yapmasaydın iyiydi, ama Allah şahidim olsun ki vicdanım rahat. Çünkü bana bu kalleşliği yapmasaydın iyiydi.

Ben ticaret yaptım. Senden zorla para istemedim, zorla para vermedim, sen geldin beni kandırdın. Niye? Ticaret yapacağız diye beni kandırdın. Yakacağım dedim seni Apo, yakarım. Sen benim hakkımı yedin, kalleşlikle yedin. Ama şu bir gerçek ki ben kimsede hakkımı bırakmam. Dirin olsaydı dirinden alacaktım bunu. Kimsede hakkımı bırakmadım. Yakarım dediysem yakarım. Seni yakacağım oğlum bak.

Kalleş Apo, namussuz Apo, onursuz Apo. Keşke bu kalleşliği yapmasaydın da, ticaret yapıyoruz diye beni oyalamasaydın. Sana yedirmem dedim Apo, çoluğumun çocuğumun rızkını yedirmem Apo, yedirmem oğlum. Senden eğer ki imza almadıysam senin adamlığına güvendiğim için almadım.

Arkadaşlığına, dostluğuna güvenip almadım. Ama bu kalleşliğin aklımın ucundan geçmedi Apo. Çıkmazdaydın madem beni neden kandırdın oğlum ticaret yapıyoruz mahiyetinde. Bu kalleşliği bana neden mubah gördün Apo. Kalleş Apo, hain Apo, benim hakkımı niye yedin Apo. Senin o cesedini ben orada bırakmam Apo. Yakacağım seni. Cesedini toprağın altında koymam Apo" ifadelerini kullandı.

Canlı yayını gören ölen Abdullah Köse'nin yakınları durumu 112 Acil Çağrı Merkezine bildirdi. İhbar üzerine mezarlığa çok sayıda polis ekibi sevk edildi. Kısa sürede Abdullah Köse'nin mezarı başına gelen polis ekipleri Aladdin Y.'yi ateşe verilmiş mezar başında mezarı açarken yakaladı. Sakinleştirilerek güçlükle gözaltına alınırken mezardaki ateş polis ve bekçiler tarafından söndürüldü.

18 yaşındaki Rümeysa Meriç Özcan öldü. Boynunda iple bulundu 18 yaşındaki Rümeysa Meriç Özcan öldü. Boynunda iple bulundu

Aksaray Belediyesi Mezarlıklar Şubesi ekipleri açılan mezarı tekrar kapattı. Sorgulanmak üzere polis merkezine götürülen Aladdin Y. buradaki işlemlerinin ardından sevk edildiği adli makamlarca "Adli kontrol şartı" ile serbest bırakıldı.

Mezaralacaklı

Editör: Nehir Durdağı