Ankara'da simit fiyatlarının 10 liradan 15 liraya çıkarılması  tepkilere neden olurken Simitçiler ve Pideciler Esnaf Odası Başkanı Savaş Delibaş yaptığı açıklamalarda zam kararının iptal edildiğini duyurdu.

Ankara Simitçiler ve Pideciler Esnaf Odası Başkanı Savaş Delibaş, Ankara simidine zam kararını iptal ettiklerini belirterek, "Ankara simidinin satışı 10 liradan devam edecek" dedi.

Başkan Savaş Delibaş Geçen hafta esnaftan zam talebi geldiğini ve değerlendirdiklerini dile getirerek; "Cuma günü Ankara simidinin satış fiyatının 10 liradan 15 liraya çıkmasına karar vermiştik. Daha sonra bir değerlendirme yaptık ve 15 liralık fiyatın yüksek olduğuna karar verdik. Bugün itibarıyla da zammın iptali kararını aldık. Ankara simidinin satışı 10 liradan devam edecek. Gücümüz yettiğince de 10 liradan satmaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Delibaş, simitçi esnafının fedakarlık yaptığını vurgulayarak; "Daha önce Toprak Mahsulleri Ofisinden un desteği aldık ve bu dönemde 9 ay hiç zam yapmadık. Yine esnafımız desteklenirse bir sene de zam yapmayız. Bizim için önemli olan ham madde. Maliyetler yükselirse mecbur zam yapmak zorunda kalıyoruz. Destek alırsak biz de zam yapmayız." değerlendirmesinde bulundu.

Esnafın bulunduğu yerlerin kiralarından dolayı maliyet farklılıkları oluştuğuna da vurgu yaparak; taban-tavan fiyat uygulamasına geçilmesinin faydalı olacağını anlattı. Delibaş yaptıkları bazı açıklamaların yanlış anlaşıldığını belirterek, "Bizim bazı sözlerimiz siyasi mecraya çekilmiş, bundan dolayı da özellikle devlet büyüklerimizden özür diliyoruz. 'Bizim kendi esnaf teşkilatımız özür dilemeli.' diye söylemek istemiştik ama sözlerimiz farklı anlama çekildi. Üzdüğümüz halkımızdan özür diliyoruz" dedi.

Editör: Nehir Durdağı