Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Yaşama Tutunan Patiler Derneği Başkanı Buket Özgünlü ve Muhammed Savaş Demir hakkında Başsavcılık tarafından 'bulaşıcı hastalıklara ilişkin tedbirlere aykırı davranma' ve 'sahipli hayvana işkence' suçundan 4'er yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. 

Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde bir bölgeden kuduz karantinasına alınan 35 köpeği kaçırıp Ankara'ya götüren Yaşama Tutunan Patiler Derneği Başkanı Buket Özgünlü, Ankara Valiliği'nin konuyla ilgili harekete geçmesi sonrasında gözaltına alınmış ve çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Ankara'ya getirildiği tespit edilen hayvanlar  karantinaya alınmıştı.

İstanbul'da iki aile arasında kavga: Silahlı çatışmaya dönüştü 1'iağır 10 yaralı İstanbul'da iki aile arasında kavga: Silahlı çatışmaya dönüştü 1'iağır 10 yaralı

Buket Özgünlü hakkında hazırlanan iddianamede  yazılı olan ifadesinde, köpekleri belediye yetkilileri tarafından verilen onayla sahiplendiğini ve köpekler kuduz olsaydı böyle bir şeye izin verilmeyeceğini öne sürerken, İddianame Ankara 38'inci Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Ankara Valiliği, hastalık taşıyan köpeklerin kente getirildiğine dair iddiaların ihbar kabul ederek ilgili tüm birimlerin teyakkuza geçirildiğini açıklamıştı. Açıklamada; "Söz konusu hayvanları ilimize yönlendiren ve getiren kişiler yakalanarak Cumhuriyet Başsavcılığımızın talimatları doğrultusunda gözaltına alınmış ve haklarında yasal işlemlere başlanılmıştır." ifadeleri yer almıştı.

Dernek çalışanı ve boyacı olan M.S.D., emniyetteki işlemlerin ardından adliyeye sevk edilmişti. Boyacı ve M.S.D., savcılık sorgusunun ardından "bulaşıcı hastalıklara ilişkin tedbirlere aykırı davranma" ve "hayvanları koruma kanununa muhalefet" suçlarından tutuklanmaları talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edilmişti. Boyacı, tutuklanırken, M.S.D. serbest bırakılmıştı.

Buket Özgünlü tarafından  gözaltına alınmadan önce sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Ankara'da tedavi ettirmek üzere barınaktan aldıkları 35 köpeğin, kuduz karantinası ilan edilen bölgeden alınmadığını, köpeklerin belediyeye ait hayvan barınağından kendilerince sahiplenildiği öne sürülmüştü.

Buket Özgünlü, belediyeden yapılan sahiplendirme işlemine dair belgelerin ellerinde olduğunu, hayvanları bizzat barınak görevlilerinin  Ankara'ya götürülmek üzere araçlara naklettiğini belirtmişti. 

Editör: Nehir Durdağı