İslam Memiş'ten 'pazartesi' uyarısı: Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak İslam Memiş'ten 'pazartesi' uyarısı: Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak

Milyonlarca çalışanı ve ailelerini ilgilendiren Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısı yarın yapılacak. Kulislerde 15 bin 500 TL'den 18 bin TL'ye kadar rakamlar dile getiriliyor.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2024 yılında geçerli olacak asgari ücreti belirlemek için ilk toplantısını yarın gerçekleştirecek. 11 bin 402 TL ile kıt kanaat geçinmeye çalışan ve enflasyonun altında ezilen yaklaşık 8 milyon işçi yapılacak zammı merakla bekliyor.

Masada işçi tarafını temsil eden Türk-İş’e göre açlık sınırı kasım itibarıyla 14 bin 25 lira. Yoksulluk sınırı da 45 bin 686 lira. Bekâr bir çalışanın aylık yaşama maliyeti de 18 bin 239 liraya ulaştı. Kulislerde yeni asgari ücretle ilgili 15 bin 500 liradan 18 bin liraya kadar çeşitli rakamlar dile getiriliyor.

YÜKSEK ENFLASYONA KARŞI 'YILDA TEK ZAM' 

Ayrıca iktidar bu yıl “hedef enflasyona göre artış” ve “yılda tek zam” tezini ortaya attı. Ancak yasa ve yönetmelikte bir hüküm olmamasına karşın bu diretme büyük tepki topluyor. Çünkü önceki yıllarda birçok kez ilgili yıl için iki asgari ücret belirlenmişti. Bunun yanında 15-18 bin lira düzeyinde bir kez belirlenecek asgari ücretin yıl içerisinde açlık sınırının altında kalacağına vurgu yapılıyor. İktidarın kendisi de haziran ayına kadar enflasyonun yüksek kalacağını kabul ediyor. 

DİSK: ASGARİ ÜCRET YILDA 4 KEZ GÜNCELLENMELİ

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve yönetim kurulu üyeleri, Ankara’da Genel-İş Sendikası’nda asgari ücretle ilgili açıklama yaptı. Çerkezoğlu “Yüksek enflasyon koşullarında asgari ücret yılda dört kez güncellenmeli. Bu ücret en düşük kamu işçisi ücreti ve en düşük memur maaşı dikkate alınarak hesaplanmalı. İşçinin ailesiyle birlikte geçinebileceği bir ücret olmalı” dedi.

Editör: İrem Nur Kaya