Japon deprem uzmanından flaş açıklama. 3 il için uyarı yaptı Japon deprem uzmanından flaş açıklama. 3 il için uyarı yaptı

Sosyal medya hesabından yaptığı 'şeriat' karşıtı paylaşım nedeniyle avukat Feyza Altun, Beykoz Cumhuriyet Başsavcılığınca hakkında, 'halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme' suçlamasıyla 1 yıldan 3 yıla kadar hapis istemiyle açılan dava kapsamında Beykoz 5. Asliye Ceza Mahkemesinde hakim karşısına çıktı.

Duruşmanın kadın savcısı mütalaasında, Feyza Altun'un üst hadden cezalandırılmasını talep etti. Altun, yaptığı paylaşımdan ötürü pişman olmadığını belirterek, verilecek ceza için hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını kabul etmedi.

Mahkemede savunma yapan Feyza Altun, "Bu ülkede şeriat diye korunan bir değer yok.Tweeti attıktan 5 dakika sonra sildim. Olay tarihinde ben Farsça bir şiir paylaşmıştım. Bu paylaşıma biri 'Feyza şeriat atak mı geçiriyorsun' yazmış. Sonra ben de iddianameye konu tweeti attım. 5 ya da 10 dakika içerisinde sildim. Çünkü bu tweetin yanlış anlaşılabileceğini anladım. 2 gün sonra bu tweet gündem oldu. Bot hesaplarla gündem haline getirildi. Ben kimseyi galeyana getirmedim. Suç işleyenler aslında bu tweeti yayanlar ve gündeme getirenlerdir. Şeriat dini bir değer değildir. Benim kimsenin dini inancıyla bir sorunum yok. Türkiye laik bir ülkedir. Şeriat kafa kesen, kadınları recmeden bir yönetimdir. Ben bu tweetten sonra gelen 'şeriat geldikten sonra bu karıyı ben istiyorum' şeklinde paylaşımlarla mücadele ettim. Beni ülkeden kovsalar da gitmeye niyetim yok. Adli kontrolün kaldırılmasını talep ediyorum. Dava konusu paylaşımı yaptığım için pişman değilim" dedi.

Kararını açıklayan mahkeme, Feyza Altun'a, 'halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik' suçlamasıyla 9 ay hapse mahkum etti.

Kararı sosyal medya hesabından duyuran Altun, "Laik Türkiye Cumhuriyeti olmasa savcı makamında oturamayacak bir kadın savcı üst hadden cezalandırılmamı istedi. Pişman olmadığım için HAGB de atlanarak 9 ay hapis cezası verildi. Türkiye laiktir laik kalacak" ifadelerini kullandı.

Editör: Gürel Yurttaş