Türk Hava Yolları'nın (THY) eski başmüfettişi Bilal Yıldız, THY'deki müdür Bilal Ekşi ve üst yöneticilerin aldığı maaşlarla ilgili çarpıcı iddialarda bulundu.

Yıldız şu ifadeleri kullandı:

"THY de çalışanlar yılda 16 maaş aldıkları için siz bu rakamın brüt değil, net maaş olduğunu düşünebilirsiniz. Yani THY Genel Müdürü ayda 1 milyon 400 TL maaş alıyor dersek, yanlış olmaz.

Şimdi bize ulaşan rakamları tek tek yazıyorum.

Genel Müdür maaşı 1.400.000 TL olarak belirlenmiş. (tavan maaş)

Sekiz genel müdür yardımcısının maaşı, bu rakamın %90 ı (1.260.000 TL)

Kırk bir adet başkanın maaşı, bu rakamın %50 si (700.000 TL)

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan ilçe ilçe sayarak açıkladı: 7 büyüklüğünde deprem uyarısı Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan ilçe ilçe sayarak açıkladı: 7 büyüklüğünde deprem uyarısı

Elli üç adet başkan yardımcısının maaşı. bu rakamın %35 i (490.000 TL)

Yüzlerce müdürün maaşı. bu rakamın %25 i (350.000 TL) civarında olmuş aldığımız duyuma göre."

THY’nin son faaliyet raporuna göre 9 adet iştiraki 9 adet de bağlı ortaklığı olduğunu dile getiren Yıldız, THY Genel Müdürü Ekşi'nin ilaveten iki şirketten de huzur hakkı aldığını ileri sürdü.

Yıldız, şöyle devam etti:

"Ben bunlardan birinin aldığı huzur haklarını, haberleri ve şirket sicil kayıtlarını tarayarak öğrendim. Şirketin mevcut hukuk müşaviri. Halihazırdaki dolgun başkan maaşına (700.000 TL) ilave olarak, iki yan şirketten de huzur hakkı alıyormuş. Diğerlerini zahmet buyurup açıklarlarsa, biz de öğreniriz."
 

Editör: Gürel Yurttaş