Azerbaycan’ın Gazah iline bağlı Azerbaycan-Ermenistan sınırındaki Bala Ceferli köyünde esir takası gerçekleştirildi.

Azerbaycan ile Ermenistan arasında gerçekleştirilen esir takası kapsamında Azerbaycan 32 Ermeni askeri, Ermenistan ise 2 Azerbaycan askerini serbest bıraktı.

Ermenistan ise esir tuttuğu Akşin Bebirov ve Hüseyin Ahundov adlı 2 Azerbaycan askerini serbest bıraktı. Takas sürecinde olumsuz bir olay yaşanmazken, Azerbaycan tarafından teslim edilen Ermeni askerlerin sağlık durumları Uluslararası Kızılhaç Komitesi tarafından kontrol edildi.

Nisan ayında Nahçivan Özerk Cumhuriyeti'nde görev yapan Akşin Bebirov ve Hüseyin Ahundov, karlı hava koşullarında görüş mesafesinin azalması nedeniyle yollarını kaybederek Ermenistan topraklarına geçmiş ve Ermenistan askerleri tarafından esir alınmıştı. Azerbaycan ile Ermenistan arasında yapılan görüşmeler sonucunda esir takası yapılmasına karar verilmişti.

ABD'nin son kararı Rusya'yı çileden çıkardı: Telafisi olmayan zararlara neden olacak ABD'nin son kararı Rusya'yı çileden çıkardı: Telafisi olmayan zararlara neden olacak

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı ile Ermenistan Başbakanlık Ofisi tarafından 7 Aralık’ta yapılan ortak açıklamada, yapılan görüşmeler sonucunda Azerbaycan'ın 32 Ermenistan askerini, Ermenistan'ın ise 2 Azerbaycan askerini serbest bırakması konusunda anlaşmaya varıldığı ifade edilmişti.

Azerbaycan tarafından Ermenistan'a teslim edilen 32 kişinin Aralık 2020'de Hadrut istikametinde yürütülen terörle mücadele operasyonu sırasında tutuklanan ve farklı zamanlarda sınır ihlali yapan askerlerden oluştuğu bildirildi. Serbest bırakılan tutuklu Ermeniler arasında Karabağ’daki eski sözde Ermeni rejimin 6 liderlerin yer almadığı belirtildi.
 

Editör: Nehir Durdağı