Fenerbahçe'nin eski başkanı Aziz Yıldırım, düzenlediği basın toplantısında başkan Ali Koç'a sert sözlerle yüklendi.

Yıldırım, şunları söyledi:

“İstemesek de böyle toplantılar yaparak Fenerbahçe ile ilgili bilgi vermek ya da almak şeklinde toplantılar düzenliyoruz. Aslında ben 5 yıl önce biten kongrede Fenerbahçe ile ilişkimi kestim. Yeni bir hayat kurdum kendime. Ailem, çocuklarım ve iş hayatım. Ama beni hiç rahat bırakmıyorsunuz. Ben emekli oldum. Artık kendi işime, hayatımın bundan sonraki dönemini daha mutlu yaşamak için çalışıyorum. Ama maalesef açıklama yapsam neden yaptı, yapmasam ben Fenerbahçe’yim diyen adam neden konuşmuyor. Ama Ali Bey’i seçen 16 bin kongre üyesi ortada yoklar. Niye seçtiniz? Fenerbahçe daha iyi şartlara gelsin, borcu olmasın, dünya yıldızları gelsini şöyle mutluluklar yaşayalım diye seçtiniz. Beş senede neredeyiz? Nerede verilen sözler? Neden yoksunuz ortada? Başkan bağırıyor orada, aday çıksın kongre yapacağım diyor. Ona oy veren 16 kongre üyesi, içinizden 1 tane çıkamıyor mu ya? Fenerbahçe’nin getirildiği durum çok acı.

Aslında bu toplantıyı yapmayacaktım, televizyonda yapacaktım. Mehmet Akif’le beraber yapacaktık. Rahatsızlandı. Gece beni aradı, hakikaten sesi çok kötü, hastanede yatıyor. Bazı komplolar söylüyorlar ama inanmak istemiyorum. Oradaki sıkıntı şu, koskoca Habertürk TV bir tane Mehmet Akif Bey’in yerine sunucu koyamadı mı? Soru işareti o. O da kamuoyunun değerlendirmesine kalsın.

Kongrede yaşananlar ve oradaki konuşmalar bizi üzdü. Bunlara cevap vermenin gerektiğine inandığımız için hepinizi davet ettik. Samimi konuşmalar yapacağız. Ana amaç şu. Kongreden önce açıklamayı ben yaptım. Fenerbahçe yönetimi, 5 senedir çok güçsüz. Gücü yok. Ali Bey’in şahsıyla bu iş yürümez. Benim dönemimde 20 senede çok güçlü insanlar vardı. Hem maddi, hem manevi hem de bana fikir verebilecek anlamda. Bir konuda konuşup neticeyi uygulayabilecek, benim dışında kamuoyuna mesaj verecek, kavga edecek insanlar vardı. Benim çağrım da ona. Olağanüstü kongre yap dememin sebebi buydu. Seçim değil, güvenoyu.

Yoksa sen kongre yap, aday çıksın karşına falan değildi. Geçmişte hatırlarsınız, Pendik’le kupa maçı oynadık. Devre arası 1-0 galiptik. Maçtan çıktım Polonya’ya gittim. Uçaktan indik telefonlar çalıyor, ne oluyor dedim 2-1 yenilip elenmişiz. O zaman sayın Ali Şen, Ertuğrul Altaylı gibi insanlar kongre yapalım dediler. Ben de telefonla bağlandım, geliyorum kongre kararı alacağım ve yapacağız dedik. Aday çıkmadı. Yine tek başıma kaldım ve devam ettim. 99’dan 2018, kaç sene. Devam ettik. Ama o zaman yönetimi değiştirdik, güçlü bir yönetim yaptık. 2006’da Denizli’de kaybettik, bıraktık yeni yönetim yaptık. Ali Bey de o yönetime girdi, güvenoyu alarak devam ettik.

Metris’ten döndükten sonra yine şikayet ettiler. Biz de yine güvenoyu almak için seçim yaptık. Bunlardan korkmamak lazım. Ali Bey, güvenoyu istiyorum kongre yapacağım dese ve güvenoyu alsa, yıl sonuna kadar kimse kendisini zorlayıcı şartları getirmekten çekinecektir. Eğer güvenoyu almazsanız, yarın bir başarısızlıkta herkes ayağa kalkacak. Ve Fenerbahçe belki de seneye kongre zamanı gelmeden kongre yapacak. Gözüküyor. Biz bunu uyarmak için söyledik. Yoksa başka amacımız yoktu.

iki tane şıkkı var. Ya anladım, kongre yapacağım. Ya da anlamadım devam edeceğim. Şimdi devam ediyor ama zorlukları görmüyor. Ama güvenoyu alırsa, önümüzdeki sene kongre yapılana kadar rahatça yürüyebilir. Benim tavsiyem ona. Acilen güvenoyu alabileceği kongre yapması.

2024 seçimlerinde adaylar çıkmalıdır, çıkacaktır. En doğru adayı camia destekleyecektir. Biz de camianın fertleri olarak buna destek olacağız. Fenerbahçe hiçbir zaman başkansız kalmaz, kalamaz. 50 bin tane kongre üyesi var diyoruz, 15-20 bin tanesi başkanlık şartlarını yerine getirebilecek üyelerdir. Fenerbahçe’de benden başka kimse çıkmaz pozisyonunda yürümek yanlıştır. Kimse aday çıkarsa kongre yaparım şeklinde tehdit edilemez.

Bu camia o kadar büyüktür ki, o büyüklüğünü hiç ummadığınız anda gösterir. Buradan söylüyorum Ali Bey. Ya kongre yap güvenoyu istiyorum diyerek, ya da bu konuyu kapat. Aday çıksın kongre yaparım jestlerinden kendini kurtar. Hem Fenerbahçe’yi hem de kendini küçültüyorsun. Ama buna devam edersen, aday çıkar. Çok rahat çıkar. Hiç kimse çıkmazsa ben adayım. Bu böyle biline. Camiayı zorlama. İnsanları da zorlama. Herkes haddini bilsin.

FETÖ’cü, hocacı, Fenerbahçe’den geçmişte maddi kazanç sağlamış olan insanlar aday olursa, gelir orada bulunurum ve aday olurum. Bunu da herkes bilsin. Bunlar bu kulübe giremezler. Burada işleri yok. Çünkü FETÖ olaylarıyla biz çok sağlıklı büyüyeceğimiz şartları maalesef kaybettik. Geldiğimiz noktada Fenerbahçe’nin sıkıntılarının asıl nedeni, FETÖ’nün yapmış olduğu kumpaslarıdır.

En çok üzüldüğüm şeylerden bir tanesi de 612 milyon dolar borç bıraktığımız. Ya o zamanki dolar-euro borcumuz o kadar değildi ki. Bundan sonra bu konularda kim yanlış açıklama yaparsa, mahkemeye vereceğim. Namuslu ve şerefli olsunlar. Ahlaklı olsunlar. Doğru olanı anlatsınlar. Siz mal varlıklarını hiç yazmıyorsunuz. Hiç demiyorsunuz ya bu Topuk Yaylası’nı kaça yaptılar, satsa kaç lira eder. Fenerium, kaç liradır ya bugünkü değeri? Salon. Bugün salonu satmaya kalksalar kaç paradır? Niye yazmıyorsunuz merak ediyorum.

O söylüyor 612, siz de yazıyorsunuz. Bu kadar mal varlığı var. Stada kaç para harcadık? Gök kubbeden inip de oraya konmadı herhalde. Migros’tan 3 milyon, 3 milyon Uzan’lardan aldık. Sonra 10 milyona yakın Fenerbahçeliler 1907 Tribünü’nü yaparken destek oldular 16, 4 de ben vermiş olayım 20 milyon. 100 milyona mal oldu. 80 milyon nereden geldi? Hangi bankadan aldık? Bütün bankalardan aldık. Harcadık, yaptık.”

Editör: Grlyrtts