Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, katıldığı televizyon yayınında, dış politika ile alakalı gelişmeleri değerlendiriyor.

Açıklamadan öne çıkanlar;

 Irak'ta terör örgütleri halen mevcut. DEAŞ ülkenin önemli bölümünü kontrol altında tutuyordu. Bizlerinde desteğiyle gerek Suriye'de gerekse Irak'ta DEAŞ artık güçlü değil.

SİZ YAPMAYACAKSANIZ BİZ YAPMAK ZORUNDAYIZ

Bu teröristleri (PKK/YPG) bölgeden temizlemek onların sorumluluğunda. Beraber yapalım diyoruz; sizde yapamayacaksanız biz bunu yapmak zorundayız. Irak'ta terör örgütleri çok etkin ve Irak yönetimi terör örgütlerine etkin bir mücadele yürütemiyor. Dün akşam Musul Başkonsolosluğu'na düzenlenen saldırı da bir provokasyondur.

ABD VE RUSYA BİZE VERDİKLERİ SÖZÜ TUTMADI

Suriye konusunda hem ABD hem de Rusya bize verdiği sözleri tutmadı. Her ikisi de bu teröristleri bu bölgelerden temizlemedir. Hiç müdahale etmedikleri gibi, bazı bölgelerde Ruslarla devriye geziyorlar birçok yerde de ABD silah desteğini devam ettiriyor. Daha önceki operasyonların nedeni; sınırımıza yakın noktaları terörden temizlemekti. Önümüzdeki operasyonların da sebebi budur. Her türlü hazırlığı yapıyoruz. Bu artık motto haline geldi. Cumhurbaşkanımızın dediği gibi bir gece ansızın gelebiliriz.

CENTCOM'UN PKK'LILAR İÇİN YAYINLADIĞI TAZİYE MESAJI

CENTCOM'un yaptığı kabul edilemez. Bu da ABD'nin terörle mücadeledeki samimiyetsizliğine güzel bir örnektir.

TAHIL SORUNU ÇÖZÜLÜRSE ATEŞKES YOLU AÇILIR

Savaş başlamadan önce biz savaşın önlenmesi için çok çaba sarf ettik. Başından bu yana bu savaşın sona erdirilmesi için ne kadar çaba sarf ettiğimizi tüm dünya biliyor. Burada BM ile birlikte çalıştık. BM de Türkiye'yi tercih etti.

Tahıl sorunu çözülürse ateşkes yolu da açılır. İki taraf arasında önemli bir adım olacakbu gelişme dedik. Sonuçta burada Rusya'nın ihraç edeceği ürünler de var onun önü açılmış oluyor. Aynı şekilde Ukrayna'nın tahıl, ayçiçek ve ayçiçek yağı ihracatının da önü açılmış oluyor.

BU SAVAŞ (UKRAYNA-RUSYA) ENİNDE SONUNDA DİPLOMASİYLE ÇÖZÜLECEK"

- Biz bu aktif rolümüzü devam ettireceğiz. Eninde sonunda bu savaş diplomasi masasında bitecek. O masaya tarafların dönebilmesi için üzerimize düşeni yapacağız. Ama bu iş kolay değil. Savaş uzadıkça tarafların bir masaya oturması kolay değil. Ve ne yazık ki savaşın uzamasını isteyen ülkeler var. Rusya zayıflasın diye. Hatta bu tahıl anlaşmasını engellemeye çalışan ülkeler de oldu.

FİNLANDİYA VE İSVEÇ'İN NATO ÜYELİĞİ

İsveç ve Finlandiya imzalanan mutabakat zaptını uygulamak zorunda. Şu ana kadar iadesini istediğimiz isimler gönderilmedi. İsveç ve Finlandiya ile NATO konusunda anlaşıldı algısı yanlış. Bu iki ülke sözünü yerine getirecek. Mutabakat zaptının içindeki bütün unsurlarını yerine getirecek. Veto hakkı budur. Muhalefet partilerine de önemli bir görev düşüyor. Bu sadece iktidarın yükümlülüğünde değil. Terörle mücadele sadece iktidarın görevi değil. Muhalefet de bu iki ülkeye mesajlarını vermesi lazım. "Bir mutabakat zaptı var uygulamazsanız biz de TBMM'de karşı çıkarız" demesi lazım. Sadece iktidarı eleştirmekle olmaz bu işler.

İSRAİL'LE NORMALLEŞME VE ABD İLE İLİŞKİLER

- Türk dış politikasının temel ilkeleri belli. Yurtta sulh, cihanda sulh ve düşmanının sayısını azaltacaksın, dostunun sayısını arttıracaksın. Girişimci ve insani dış politika, sahada ve masada güçlü dış politika. Bunlar mottolarımız. Mısır ile ilişkiler ağır gidiyor. İsrail'le diyaloğumuz gayet iyi. ABD ile de katı ve olumsuz hava dağılmış durumda. F-16'lar konusunda Biden hükümeti çok sıcak, görüşmeler iyi gidiyor.

YUNANİSTAN İLE İLİŞKİLER

- Yunanistan en haksız durumda bile ağlayarak mağdur olduğunu anlatıyor. Yunanistan'ın talepleri uluslararı hukuka aykırı. Yunanistan'ın insan hakları konusunda yatacak yeri yok. Atina teröristlere destek veriyor, ülkede DHKP-C kampları var.

Yunanistan 6 millik karasuları üzerinde 10 millik hava sahası iddiasında bulunan dünyadaki tek ülke. Biz tabii yazdığımız mektuplarda bunların saçmalığını yazıyoruz. ABD yönetimi, kongresine yazdığı mektupta bunun hukuka aykırı olduğunu söylüyor.

- ABD, Türkiye-Yunanistan arasında yürüttüğü denge politikasını Atina lehine bozdu. Yunanistan uçakları Türk ana karasını da zaman zaman ihlal ediyor. Karşılık verince de ağlıyorlar.