Dışişleri Bakanı Hakan Fidan  Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da  Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Mariya Gabriel ile görüştü. Görüşmede, ikili ilişkilerin yanı sıra küresel ve bölgesel konular ele alındı. Bakan Fidan ve Gabriel daha sonra heyetler arası görüşmeye başkanlık etti.

Bakan  Fidan ve Gabriel, görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Bakan Fidan, açıklamalarında Coğrafi konumuyla enerji ve ulaştırma projeleri açısından büyük önem taşıyan Bulgaristan’ın bölge istikrarına ve kalkınmasına katkı sağlayan önemli bir ülke olduğunu ifade ederek; “Türkiye için güvenilir bir komşu ve güçlü bir müttefiktir. Bugün bölgemizde güvenlik ve istikrara öncelik veren sağduyu politikalarına her zamankinden daha fazla ihtiyaç duymaktayız. Bölge ülkeleri olarak iş birliğimizi derinleştirmemiz ve güçlendirmemiz gerekiyor”  ifadesinde bulundu.

Bugün gerçekleştirilen görüşmede ikili ilişkilerin her açıdan ele alındığını belirterek; “İş birliğimizi yeni alanlara taşıma konusunda kapsamlı bir görüş alışverişinde bulunduk. Kendilerine Cumhurbaşkanımızın davetini ilettim, Mart ayından sonra. Ayrıca Cumhurbaşkanımızın yıl içerisinde planlanabilecek bir ziyareti vesilesiyle yapılacak olan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyinin müteakip toplantısını düzenleme konusunda da görüşlerimizi aktardım. Bulgaristan'la ekonomik ilişkilerimizin olumlu yöndeki seyrinden memnuniyet duyuyoruz. İkili ticaret hacmimiz 7 milyar doları aştı. En kısa sürede 10 milyar dolar hedefini yakalamayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

Cam, alüminyum, enerji, otomotiv ve farklı sektörlerdeki Türk şirketlerin Bulgaristan’da faaliyet gösterdiğini aktaran  Bakan Fidan, açıklamasında şu ifadeleri kullandı;

“Karayoluyla Avrupa'ya ihracatımızın neredeyse tamamını Bulgaristan üzerinden yapıyoruz. Bu nedenle tırlarımızın geçiş sınır geçişini kolaylaştırması için Bulgar makamlarıyla da sürekli temas halindeyiz. Tırlarımıza, Bulgaristan sınırında ilave bazı kontroller uygulaması hakkında temaslarımız sürüyordu. Stratejik öneme sahip ulaştırma bağlantımızı demiryolu ve Ro-Ro gibi araçlarla çeşitlendirmek ve güçlendirmek için ayrıca çalışmalı, başlıyoruz.

Bulgaristan ayrıca Avrupa'da yaşayan vatandaşlarımızın Türkiye'ye kara yoluyla ulaşımlarında da ana güzergâh konumundadır. Özellikle yaz aylarında yaşanan yoğunluğun azaltılması için yine beraber çalışıyoruz. Bulgaristan'la güvenlik alan alanında da iş birliğimiz var. Terörizm ve düzensiz göç gibi sınamalarla karşı karşıya olduğumuz bir dönemde ilgili tüm kurumlarımızla, makamlarımızla bu alanlarda da iş birliğimizi artırma iradesini karşılıklı ortaya koyduk.”


Bakan Fidan “Bulgaristan'daki Türk ve Müslüman nüfus ilişkilerimizin bir diğer önemli boyutunu teşkil etmekte” söyleminde bulunarak; “Soydaşlarımızın vatanları olan Bulgaristan'daki refahı ve huzuru ülkemiz için önemli konulardan biridir. Bu vesileyle soydaşlarımızı gönülden selamlıyorum. Bulgar hükümetlerine de bu konudaki çalışmalarından ötürü teşekkürlerimi ifade etmek istiyorum. Bulgaristan'daki kültürel mirasınızın aramızdaki iş birliği ruhuna yakışır şekilde restore edilerek ayağa kaldırmasına da büyük önem veriyoruz” ifadelerini kullandı.

Editör: Nehir Durdağı