Bakan duyurdu: İlk ihracat treni dün Türkiye'den Azerbaycan'a doğru yola çıktı Bakan duyurdu: İlk ihracat treni dün Türkiye'den Azerbaycan'a doğru yola çıktı

İstanbul Taksim Meydanı'nda Türkiye ve İsrail arasındaki ticaretin durdurulması için protesto düzenlendi. Gösteri bittikten sonra protestocular dağıldı ancak bir grubun uyarılara rağmen dağılmaması üzerine polis ekipleri sert bir şekilde müdahale etti. Protestocuların etrafını çembere alan polis, göstericilerin bazılarını ters kelepçeyle gözaltına aldı. CHP Genel Başkanı Özgür Özel, o anlara ilişkin görüntüleri sosyal medya hesabından paylaşarak gözaltına alınan gençlerin derhal serbest bırakılması gerektiğini ifade etti.

İstaiklal Caddesi'nde İsrail ile ticaretin kesilmesi için eylem yapan protestocular, "İsrail'le ticareti kes dedik, katliama ortak olmak dedik. 7 Ekim'den beri İsrail'le milyar dolarlar hacminde ticaret yapıldı. İsrail'e çelik, beton Türkiye'den gidiyor" sözleriyle yapılan ticaretin sonlandırılması gerektiğini ifade etti.

TERS KELEPÇE GÖZALTINA ALINDILAR

Gösteri bittikten sonra bir grup polisin uyarılarına rağmen dağılmadı. Grubun etrafını bir anda çevik kuvvet polisleri çevreledi. Birçok kişi ters kelepçe gözaltına alınarak polis aracına bindirildi.

ÖZGÜR ÖZEL: GÖZALTINDAKİ GENÇLER DERHAL SERBEST BIRAKILMALI

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, gözaltına alınan gençlere sahip çıkarak görüntülere tepki gösterdi. Özel şunları söyledi: "İstanbul'daki bu görüntüleri büyük üzüntüyle takip ettim. 'İsrailile Ticarete Dur De' sloganıyla İstiklal Caddesi'ne çıkan gençlere yönelik bu muamele; ifade özgürlüğüne, toplanma özgürlüğüne ve anayasaya açıkça aykırıdır. Gözaltındaki gençler derhal serbest bırakılmalıdır. Süreci yakından takip ediyoruz."

BAKAN YERLİKAYA: PROTESTO BİTTİKTEN SONRA BİR GRUP UYARILARA RAĞMEN DAĞILMADI

Olaylara ilişkin İçişleri Bakanı Yerlikaya, sosyal medya hesabından şunları kaydetti: "Protesto gösterisi bittikten sonra göstericiler dağılmış ancak bir grup tüm uyarılara rağmen dağılmamış, devlet büyüklerine hakaret ederek güvenlik güçlerine mukavemet etmiştir.

2 EMNİYET GÖREVLİSİ AÇIĞA ALINDI

Olayla ilgili 43 şahıs yakalanmış, 38'i kimlik kontrolü yapılarak serbest bırakılmış, 5 şahsın ise ifadeleri alınarak adli işlem yapılmıştır. Ayrıca olay ile ilgili 2 emniyet görevlisi açığa alınmış ve derhal mülkiye müfettişi görevlendirilmiştir."

GÖSTERİYE İZİN VERİLDİ, PROTESTO SÜRECİNCE MÜDAHALEDE BULUNULMADI

Konuyla ilgili İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi de açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı: İstanbul'un Beyoğlu ilçesi İstiklal Caddesi'nde, Filistin'e yönelik soykırımı nedeniyle İsrail'i protesto etmek için yapılacak gösteriye izin verilmiş ve gerekli tüm tedbirler alınmıştır. Protesto süresince, protestoculara herhangi bir şekilde müdahalede bulunulmamıştır.

"PROTESTO BİTTİKTEN SONRA BİR GRUP DAĞILMADI, VE DEVLET BÜYÜKLERİNE HAKARETTE BULUNULDU"

Protesto bittikten sonra bir grup, tüm uyarılara rağmen dağılmamış ve devlet büyüklerine hakarette bulunmuştur. Olayda 43 kişi yakalanmış, 38 kişi kimlik kontrolünün ardından 5 kişi de ifadelerinin ardından serbest bırakılmıştır.

Gözaltılar sırasında kaydedilen ve kamuoyuna yansıyan görüntülerle ilgili 2 emniyet görevlisi açığa alınmış ve mülkiye müfettişi görevlendirilmiştir"

Editör: İrem Nur Kaya