İsviçre Federal Gıda Güvenliği ve Veterinerlik Bürosu (FSVO) yaptığı açıklamada 'insan sağlığına zararlı' gerekçesiyle Beypazarı Maden Suyu'nun ülkede satışını yasakladı. Türkiye'den gelen Beypazarı markasına ait maden suyunda yüksek miktarda bor bulunduğunu açıkladı. Beypazarı maden suyu, ülkede satıştan çekilerek geri çağırma işlemi başlatıldı.

İsviçre Federal Gıda Güvenliği ve Veterinerlik Bürosu Türkiye'den gelen Beypazarı markasına ait maden suyunda yüksek miktarda bor bulunduğunu açıkladı. Açıklamada yüksek miktarda bor tüketiminin fetal gelişimi ve doğurganlığı etkilediği belirtildi.

Eurovision birincisinden Bahçeli'yi küplere bindirecek Türkiye mesajı Eurovision birincisinden Bahçeli'yi küplere bindirecek Türkiye mesajı

Bor doğada bol miktarda bulunan bir element ve çeşitli endüstriyel uygulamalarda kullanılıyor. Bor minerali başta kalsiyum ve D vitamini olmak üzere vücut minerallerinin düzenlenmesinde görev alıyor ancak yüksek miktarda bor tüketimi insan sağlığı için zararlı. Bu durum göz önüne alındığında yapılan açıklamada Beypazarı maden suyunda yüksek miktarda bor bulunduğunu ve bu markaya ait sodanın tüketilmemesi gerektiği belirtildi.

İsviçre Federal Gıda Güvenliği ve Veterinerlik Bürosu"Kamuoyuna uyarı: Beypazarı marka maden suyunda aşırı bor içeriği" başlığıyla yayımladığı uyarıda şunlara yer verdi;

"Bern, 15 Nisan 2024 - Yapılan resmi inceleme kapsamında Beypazarı markalı maden suyunda aşırı bor içeriği tespit edildi. Sağlık riski göz ardı edilemez. Federal Gıda Güvenliği ve Veteriner İşleri Dairesi (BLV), etkilenen markanın maden suyunun tüketilmemesini tavsiye ediyor. BAK-SAN GmbH şirketi, etkilenen ürünü derhal satıştan çekti ve geri çağırma işlemine başladı."

Açıklamada ürünün ne gibi tehlikeler oluşturduğunun altı çizilerek "Bor elementi doğal olarak yer altı suyunda ve dolayısıyla kayalardan ve topraktan yıkanabildiği için maden suyunda da bulunur. Borun fetal gelişimi ve doğurganlığı etkilediği düşünülmektedir. Bu nedenle uzun vadede sağlık riski göz ardı edilemez." 

Tüketiciler arasında endişeye neden olan bu durum hakkında Beypazarı markasından henüz resmi bir açıklama gelmedi.

Editör: Nehir Durdağı