AK Parti'den sosyal medya teklifine ilişkin açıklama

AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, "Sosyal medya düzenlemesine ilişkin teklifin görüşmeleri tamamlandıktan sonra Meclis içtüzük gereği tatile girecek" dedi.

AK Parti'den sosyal medya teklifine ilişkin açıklama

AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, sosyal medya düzenlemesi hakkında açıklamalarda bulundu. Özkan'ın açıklamaları şöyle:

Kişisel verilerin korunması temek haktır. Vatandaşların hukukunu korumak bizleri bu düzenlemeyi yapmaya itmiştir. 

Sosyal ağ sağlayıcılar, "içeriğin yayından çıkarılması ve erişimin engellenmesi" ile "özel hayatın gizliliği nedeniyle içeriğe erişimin engellenmesi" başvurusuna 48 saat içinde cevap verilmesi kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirmek için 3 ay içinde gerekli çalışmaları tamamlayacak.

Düzenlemeyle, suç oluşturan kısmi içeriğin çıkarılmasının mümkün olduğu durumlarda, erişimin engellenmesi kararı yerine içeriğin çıkarılması kararının verilmesi imkanı sağlanarak, aynı internet sitesinde yer alan ve suç oluşturmayan içerikler yönünden ifade ve haber alma özgürlüğü daha da güvenceli hale getirilecek.

İçeriğin çıkarılması kararları, erişim sağlayıcılar tarafından değil içerik ve yer sağlayıcılarca yerine getirilebileceği için bu kararlar, içerik ve yer sağlayıcılarına bildirilerek gereğinin yerine getirilmesi istenecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER