ANKA'dan atılan kamikaze drone yere başarıyla iniş yaptı: Yeni görevine hazır!

Türkiye'nin insansız sistemler konusunda çığır açan yeniliklerine bir yenisi eklendi: Kamikaze drone olarak da kullanılabilen hedef uçak ŞİMŞEK, ANKA SİHA'dan atıldı, bir süre uçtuktan sonra başarıyla yere indi.

ANKA'dan atılan kamikaze drone yere başarıyla iniş yaptı: Yeni görevine hazır!

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir'in son paylaşımı, milli silah sistemlerini takip eden vatandaşları bir kez daha heyecanlandırdı. TUSAŞ yapımı silahlı insansız hava aracı ANKA, kanat altında taşıdığı hedef uçak ŞİMŞEK'i ateşlediğini gösteren görüntüler, Türk savunma sanayiinde artık yeni bir döneme girildiğinin işareti oldu. 

ANKA SİHA'dan atılan ŞİMŞEK drone'u, bir süre uçtuktan sonra yere güvenli bir şekilde iniş yaptı. Kamikaze drone, hedef uçak, keşif İHA'sı olarak da kullanılabilen çok amaçlı ŞİMŞEK'in ANKA'dan atılması yakın gelecekte düşman unsurlarının çok farklı sistemlerle baş etmesi gerektiği gerçeğini gözler önüne serdi. 

Savunma Sanayii Başkanı Demir, test görüntülerine ilişkin paylaştığı vidyonun altında şu mesaj yazdı: "Yenilikçi teknolojiler alanında durmadan çalışmaya devam ediyoruz. Sayılı ülke tarafından çalışılan hareketli platformdan başka bir hareketli platform bırakılması, kontrol edilmesi ve güvenli şekilde geri alınması ülkemizde başarıyla gerçekleştirildi.

ANKA İHA’ya entegre edilen ve farklı faydalı yükleri taşıma kabiliyetli ŞİMŞEK dronumuz istenilen bölgeye bir çok kez başarıyla bırakıldı. İHA platform geliştirmesi yanında İHA üzeri kabiliyetlerin artırılmasına yönelik çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz."

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, ŞİMŞEK'e ilişkin yaptığı açıklamada bu drone'un isteğe göre farklı görevler için donatılabileceğini belirtmiş, 'hedef uçak' ŞİMŞEK'in düşman radarlarına kendisini bir savaş uçağı gibi gösterebildiğini belirtmişti. 

ŞİMŞEK drone'u bir savaş durumunda düşman unsurların hava savunma sistemlerinin yerlerinin tespit edilmesi ve sonrasında imhası açısından kritik roller oynayacak. ŞİMŞEK drone'unun Azerbaycan'ın Ermenistan işgali altındaki topraklarını kurtardığı Karabağ Savaşı'nda da kullanıldığı iddia edilmişti. O savaşta Ermeni hatlarında bulunan Rus hava savunma sistemleri başarıyla vurulmuştu. 

ŞİMŞEK drone'u halihazırda Türk hava savunma sistemlerinin etkinlik ölçümlerinde hedef uçak olarak kullanılıyor. 
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER