Huawei'den ABD Hükümetine Dava!

Dünyanın en büyük telekomünikasyon ekipmanı üreticisi ve akıllı telefon markası olan Huawei, ABD hükümetine dava açmaya hazırlanıyor.

Huawei'den ABD Hükümetine Dava!

Dünyanın önde gelen akıllı telefon ve telekomünikasyon teçhizatı üreticisi Huawei, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) hükümetini kara listeye alma girişimi nedeniyle dava edeceğini duyurdu.

Çarşamba günü yapılan açıklamada Huawei, geçtiğimiz ay federal bir sübvansiyon programına katılımını engelleyen ABD Federal İletişim Kurumunun bu kararını yasa dışı olarak nitelendirdi.

'KEYFİ BULGULARLA GEREKÇELENDİRİLDİ'

Huawei'in sürece katılım hakkının ihlal edildiğini söyleyen temsilcileri kararın keyfi bulgularla gerekçelendirdiğini öne sürdü.

Kurumu temsilen konuşan avukat Glen Nager, emrin 'Delillere değil, sağlıksız, güvenilmez ve kabul edilemez suçlamalara ve imalara dayandığını' söyledi.

Yasal sürecin New Orleans'taki federal temyiz mahkemesince takip edilebileceği bildirildi.

KARA LİSTEYE ALINDIĞINI AÇIKLAMIŞTI

Huawei, ABD ile Çin arasındaki çekişmelerin odağı haline geldi. ABD, Huawei'i Çin hükümetiyle bağlantıları nedeniyle "ulusal güvenlik riski" olarak tanımladı. Başkan Donald Trump ve yönetimi geçtiğimiz mayıs ayında Huawei'in kara listeye alındığını açıkladı.

Huawei'in Çin hükümetiyle iş birliği yaptığı iddialarına dayanan güvenlik endişeleri ve sonuçları, ABD ile Çin arasında ticaret ve yaptırım savaşına kapı araladı.

Yine Huawei, ABD ve Çin arasında İnternet'in geleceğine dair savaşın merkezinde. Bu savaş özellikle veri trafiğindeki devasa artışın üstesinden gelebilmek için mobil servis operatörleri tarafından kullanılan donanım üzerine.

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2019, 16:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER