Kanada’nın ambargosu elinde patladı

Kanada’nın Türkiye’ye uyguladığı silah ve askeri teknoloji ambargosuna en güzel cevabı ASELSAN verdi. Yerli CATS Elektro-Optik Keşif, Gözetleme ve Hedefleme Sistemi, İHA ve SİHA’larda yüksek hassasiyetle çalışıyor

Kanada’nın ambargosu elinde patladı

Baykar Savunma Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, ASELSAN tarafından geliştirilen CATS Elektro-Optik Keşif, Gözetleme ve Hedefleme Sistemi ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

Konuyla ilgili olarak Selçuk Bayraktar tarafından yapılan açıklamada, “Kameranın yerlisini ASELSAN yıllar önce yaptı. Gayet başarılı görüyor, işaretliyor, yurt içi hatta yurt dışına dahi ihraç edildi. Ambargo sanki yeniymiş gibi sevinenlere söylüyorum; Yine de Şam şeytanları gibi tepinmeye devam edebilirsiniz…” ifadelerine yer verildi.

Kanada, Türkiye’ye yönelik tüm askeri ürünlere ait ihraç izin lisanslarını iptal etmişti. Kanada Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, geçtiğimiz sonbaharda askıya alınan tüm ihraç izinlerinin, 12.04.2021 tarihi itibarıyla kesin olarak iptal edildiği belirtildi.

DAĞLIK KARABAĞ ZAFERİ FENA DOKUNMUŞ

Kanada hükümeti, Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri envanterinde bulunan Türk yapımı Silahlı İnsansız Hava Araçlarının (SİHA), Dağlık Karabağ bölgesindeki çatışmalardaki rolü sebebi ile Türkiye’ye silah ambargosu kararı almıştı. Türkiye tarafından Kanada’dan tedarik edilen en önemli savunma ürünlerinden biri ise Kanada merkezli L3Harris WESCAM tarafından geliştirilen ve Türk yapımı Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA) tarafından kullanılan WESCAM MX-15D EO/IR tipi FLIR, yani görüntüleme sistemiydi.

YERLİ VE MİLLİ CATS

Baykar Savunma ve ASELSAN ise Kanada tarafından geçtiğimiz aylarda alınan ambargo kararına binaen, CATS sistemini Bayraktar TB2 SİHA’ya entegre etmişti. CATS entegrasyonu gerçekleştirilen Bayraktar TB2 SİHA, başarılı bir Roketsan MAM-L mühimmatı atışı gerçekleştirmişti.

ASELSAN, CATS sisteminin daha gelişmiş bir versiyonu olan ASELFLIR-F500C’nin geliştirme çalışmalarına da devam ediyor.

BAYRAKTAR TB2, CATS VE MAM-L

Türkiye’nin milli SİHA’sı Bayraktar TB2, entegrasyon çalışmaları devam eden Aselsan CATS elektro-optik keşif, gözetleme ve hedefleme sistemi ile Kasım 2020’de önemli bir teste imza attı. Baykar Uçuş ve Eğitim Merkezi’nden kanatlarında Roketsan tarafından geliştirilen MAM-L (Mini Akıllı Mühimmat) cansız mühimmatlarıyla havalanan Bayraktar TB2, milli kamera sistemi CATS tarafından yapılan lazer hedefleme ile başarılı bir atış gerçekleştirdi.

LAZER HEDEFLEME İLE UZAK MESAFEDEN VURDU

Bayraktar TB2’den atılan lazer arayıcı başlığa sahip MAM-L, Saroz Körfezi’ndeki Hedef Adası’na yerleştirilen hedefi, CATS tarafından yapılan lazer işaretleme ile yüksek irtifa ve uzak mesafeden tam isabetle vurdu. Test uçuşları kapsamında CATS’in yüksek hızla hareket eden hedefleri kitleme ve takip özellikleri denendi. Milli kamera sistemi tüm testleri başarıyla geçti. CATS’in kullanıcı arayüzünde “Milli Teknoloji Hamlesi” mesajı da yer alıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER