NASA'dan 4 yıl sonra bir ilk: Başvurular alınıyor!

NASA astronot alımı yapacak. 31 Mart tarihine kadar başvuruları kabul edecek olan Amerikan uzay ajansının astronot alımı için çok sayıda şartı bulunuyor.

NASA'dan 4 yıl sonra bir ilk: Başvurular alınıyor!

NASA, Ay ve Mars keşiflerinin bir parçası olarak yeni astronotlar işe alacak. 31 Mart tarihine kadar başvuruları kabul edecek olan Amerikan uzay ajansı tabii ki bazı sağlam koşullar ortaya koyuyor.

Başvuru şartları

Öncelikle ABD vatandaşı olmak şart ve STEM alanında veya eşdeğerinde yüksek lisans derecesi gerekiyor. STEM ise fen, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarını kapsıyor. Örneğin, başvuracakların alanında 2 yıl doktora yapmış olması, medikal doktorası veya tamamlanmış bir test pilotu okulu ile STEM lisans derecesine sahip olması da aranılan özelliklerden. Ayrıca, 2 yıllık “aşamalı olarak sorumlu” iş deneyimini veya komutadaki pilot olarak 1.000 uçuş saatini içeren gerçek dünya deneyimine de ihtiyaç duyuluyor. Son olarak, uzun süreli bir uzay uçuşu fiziksel testlerini de geçmek gerekecek.

4 yıl sonra ilk kez alım yaptı

NASA’nın koşulları karşılandığında ve testler geçildiğinde ise astronot olma hakkı kazanarak yeni bir hayata başlamak mümkün. Uzay ajansının 4 yıl sonra ilk kez alım yaptığının da altını çizmek gerek.

Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2020, 12:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER