Sidar Şahin, kurduğu oyun şirketini 1.8 milyar dolara ABD'ye sattı

Türk girişimci Sidar Şahin, kurduğu oyun şirketi Peak'i 1.8 milyar dolar karşılığında ABD'nin Zynga isimli şirketine sattı

Sidar Şahin, kurduğu oyun şirketini 1.8 milyar dolara ABD'ye sattı

Türk girişimci Sidar Şahin, kurduğu oyun şirketi Peak'i 1.8 milyar dolara (12.3 milyar lira) ABD'li şirket Zynga'ya sattı.

ABD merkezli oyun şirketi Zynga'nın CEO'su Frank Gibeau, Türk oyun şirketi Peak'i 1.8 milyar dolara satın aldıklarını resmen açıkladı. 

Gibeau, “Peak'e ‘aramıza hoş geldin' demekten gurur duyuyoruz. Peak dünyanın en iyi puzzle oyunu geliştiricilerinden biri. Böylesine yaratıcı ve tutkulu bir takımla yeteneklerimizi daha da ileri taşıyacak olmak bizi heyecanlandırıyor. Toon Blast ve Toy Blast'ın katılımıyla listelerde üst sıralarda yer alan oyun sayımızı sekize çıkarırken, küresel kullanıcı sayımızı çarpıcı bir şekilde artırıyor ve gelecekteki yeni projelere hazırlanıyoruz. Peak ve Zynga birlikte daha da hızlı büyüyecek” dedi.

Peak Kurucusu ve CEO’su Sidar Şahin ise “Bugün geldiğimiz nokta tüm Türkiye için gurur verici ve biz hepimiz biliyoruz ki, bu daha yolun başı. Zynga ile devam edeceğimiz bu yolculukta, birlikte daha güçlenerek büyüyecek olmak hepimizi geleceğe dair heyecanlandırıyor. Türkiye'den büyüyen, ilerleyen ve gelişmeye devam eden bir ekip olmayı sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

Sidar Şahin (Solda)

2010 yılında İstanbul'da Sidar Şahin tarafından kurulan Peak Games, 9 yılda Türkiye'nin yanı sıra dünya mobil oyun pazarının da önemli oyuncuları arasına girdi.

Peak’in Zynga tarafından satın alınmasıyla bugüne kadar yabancı bir firmanın Türkiye’den bir teknoloji şirketi için ödediği en yüksek miktara ulaşıldı. 

Yemeksepeti 2015 yılında Alman Delivery Hero’ya 589 milyon dolara satılmıştı. 

Çinli e-ticaret devi Alibaba Trendyol için 728 milyon dolar öderken Peak için toplamda verilen 1,8 milyar dolar bu satın almaların ederini katladı.

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2020, 15:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER