Sosyal medyada yeni dönem: 11 maddelik düzenleme belli oldu

AK Parti, 11 maddelik ’sosyal medya’ düzenlemesine ilişkin teklifi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sundu. Bu hafta içinde de TBMM'ye getirilecek

Sosyal medyada yeni dönem: 11 maddelik düzenleme belli oldu

AK Parti grubu, hazırladığı sosyal medya teklifini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sundu. 

11 maddelik ’sosyal medya’ düzenlemesinin meclis tatile girmeden yasalaşması planlanıyor. 

MHP’ye de gönderilen teklifin, yarın da muhalefet partilerine iletileceği öğrenildi. 

Bu hafta meclis başkanlığına sunulacak teklif ile yükümlülüğü yerine getirmeyen sosyal ağ sağlayıcısının internet trafiği bant genişliği önce yüzde 50, daha sonra yüzde 95’e kadar daraltılacak. 

Sosyal ağ sağlayıcıları, Türkiye’deki kullanıcıların verilerini Türkiye’de barındırmak zorunda olacak. 

Bu yükümlülüğü yerine getirmeyenler ile erişim engelleme veya içerik çıkarılması kararlarının uygulanmasına ilişkin rapor bildirimi yükümlülüğünü yerine getirmeyenlere para cezası verilebilecek.

Türkiye’den günlük erişimi bir milyondan fazla olan yurt içi veya yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcıları, Türkiye’de temsilci bulunduracak. 

Kişiler tarafından da sosyal ağ sağlayıcılarına içerik kaldırılması ya da erişim engellenmesi başvurusu yapabilecek ve bu başvurulara belirlenen saat içerisinde olumlu ya da olumsuz yanıt verilmek zorunda olunacak. 

Başvuruları yanıtsız bırakan ağ sağlayıcılara para cezası verilebilecek. 

Hukuka aykırı olduğu mahkeme kararıyla saptanan içerik, sosyal ağ sağlayıcıya bildirilecek, bildirime rağmen belli bir saat içinde gereğini yerine getirmeyen sosyal ağ sağlayıcı, doğan zararların karşılanmasından sorumlu olacak.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER