Türk Öğrencilerden Şarj Cihazlarında Devrim!

Hatay’ın Hassa ilçesindeki Şehit Murat Bulkan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Elektrik-Elektronik Teknolojileri Bölüm öğrencileri yepyeni bir şarj cihazı modeli geliştirdi

Türk Öğrencilerden Şarj Cihazlarında Devrim!

Hatay’ın Hassa ilçesindeki Şehit Murat Bulkan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Elektrik-Elektronik Teknolojileri Bölüm öğrencileri yepyeni bir şarj cihazı modeli geliştirdi. Atık dizüstü bilgisayarların bataryalarından faydalanan öğrenciler powerbank’lere alternatif, bir telefonu 7 kez şarj edebilen şarj cihazı üretti. Bataryalardaki sağlam pil yapılarını kullanan öğrenciler, ardından 3D yazıcıda kılıfını yapıp tasarımı tamamladı.

TAMAMEN ATIK MALZEME KULLANILDI

Piyasa maliyeti ortalama 200 lira olan aleti 10 liraya mal eden öğrenciler cihaza “Hassa Power” adını koyarak yaşadıkları yerle özdeşleştirdi. Kendi telefonlarını yaptıkları aletle şarj etmelerinin ardından okuldaki diğer öğrenciler şarj cihazını denemek istediklerini söyledi. Özellikle atık malzeme kullanılmasının hem geri dönüşüme faydası hem yenilikçi olması öğretmenler ve öğrenciler tarafından takdir edilirken, üretici şirketlerin bu konuda bir adım atması bekleniyor. 

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2019, 13:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER