Türk Telekom ve Huawei'den Tarihi Başarı!

Türk Telekom ve Huawei ortaklığında 5G hız testi yapıldı. Çıkan sonuçlarla beraber dünyanın en yüksek 5G hızını yakalayan iki şirket dünya rekoruna imza attı

Türk Telekom ve Huawei'den Tarihi Başarı!

Hayatımıza kısa bir süre önce giren 4.5G hızın yerini artık 5G alıyor. Türkiye’nin en büyük telekomünikasyon şirketlerinde Türk Telekom Huawei ile gerçekleştirdiği ortaklı sonucu Huawei Mate 20X 5G’nin test sonuçlarında 2.92 Gbps hız seviyesi yakalandı. Daha önce de başka operatörlerle de testler yapılmıştı, fakat bu seviyede bir hız yakalanmamıştı. “Radyo Taşıyıcı Entegrasyon Teknolojisi” sayesinde birleştirilen ağ daha sonra teste tabii tutuldu ve elde edilen veriye göre en yüksek 5G hızına ulaşıldı.

TÜRKİYE BU HIZA HAZIR

Böyle testler markaların prestiji açısından büyük önem taşıyor çünkü artık her yerde bir şekilde internet sağlayan servisler bulunuyor fakat bu konuda dünyada eşi benzeri görülmemiş bir hıza ulaşmak bir marka için global anlamda çok önemli. Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç, Türkiye’nin 5G teknolojisine erişimi olan ilk ülkelerden biri olması hedefi doğrultusunda birçok denemede bulunduğunu ifade etti. Ayrıca fiber altyapılarla da 5G teknolojisine son derece hazır olduklarını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2019, 15:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER