WhatsApp’a Alternatif Yerli Uygulama Geliyor!

Dünyanın en çok kullanılan mesajlaşma programı WhatsApp'a siber güvenlik sebebiyle yerli ve milli alternatif bir uygulama geliyor

WhatsApp’a Alternatif Yerli Uygulama Geliyor!

Günümüzde bilgilerimizi telefonlarımızda paylaşıyor, her detayıyla telefonumuzda tutuyoruz. Bu da günümüzde siber kimlik ve bilgi hırsızlığını arttırıyor. Bu sebeple Bilişim Teknolojileri ve Siber Güvenlik Derneği Başkanı Yavuz Sultan Selim Yüksel, Çin’de WeChat uygulamasıyla olduğu gibi güvenlik açısından sağlıklı yerel bir uygulama geliştirmek istiyor. Artık akıllı telefon kullanan herkesin yazışma ve konuşma programı WhatsApp olduğu için Siber saldırılarda ilk hedef bu program oluyor. Özellikle üst düzey insanların data’larının ele geçirilmesi bu önlemlerin alınmasını destekliyor.

VİRÜS YOLUYLA ELE GEÇİRİLİYOR

Yüksel, bilgilerimizin genellikle “Phishing” yöntemiyle ele geçirildiğini ifade etti. Tanıtım amaçlı veya iyi kurgulanmış maillere özellikle dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Yüksel, bu maillerle tespit dahi edilemeyen virüsler gönderildiğini ve telefonlara erişip bilgilerin açığa çıktığını dile getirdi. Yüksel, “Özellikle veri anlamında anahtarlar, bu uygulamaların başında duran kişilerin elinde oluyor. Biz de verilerimizin güvenliği için yerli ve milli uygulamalar kullanmalıyız. Özel bilgilerimizin yer aldığı içeriklerin paylaşımını mutlaka yerli ve milli sistemler üzerinde gerçekleştirmeliyiz.”

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2019, 11:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER