Altın alacaklar ve yatırımcılar dikkat! İşte altında son durum Altın alacaklar ve yatırımcılar dikkat! İşte altında son durum

Türkiye'nin dev gıda perakende şirketlerinden BİM, Kanada hükümeti tarafından ülkede faaliyet göstermesi için davet edildiği iddiası kamuoyunda geniş yankı uyandırdı. Konuyla ilgili a BİM CEO'su Haluk Dortluoğlu açıklamada bulundu.

Kanada basınında yer alan haberlere göre, federal hükümet, rekabeti artırmak ve halka daha fazla seçenek sunmak amacıyla ülkeye gelecek yabancı işletme arıyor.Kanada hükümeti, potansiyel aday listesine Türkiye'den BİM'in yanı sıra Almanya'dan Aldi, Lidl ve Fransız Les Mousquetaires'i aldı.

BİM CEO'su Haluk Dortluoğlu Reuters'e açıklamada şu açıklamada bulundu; "Kanada'dan herhangi bir resmi davet almadık. Anladığımız kadarıyla bu, Kanada hükümetinin kendi içinde yaptığı bir değerlendirme olup basına sızdırılan bir konu. Kanada, yakın zamanda girmeyi düşündüğümüz bir pazar değildi. Ancak Kanada hükümeti tarafından talep edilirse elbette bir değerlendirme yaparız. Piyasayı analiz edip görüş bildiririz" 

Satış açısından Türkiye'nin lider gıda perakendecisi olan BİM şu anda Türkiye'nin yanı sıra Fas ve Mısır'da da faaliyet gösteriyor.Şirketin açıkladığı son mali rakamlara göre BİM'in 2023'ün 3. çeyreği sonu itibarıyla dokuz aylık satışları 184 milyar lira (5,64 milyar dolar) seviyesinde gerçekleşti. Aynı dönemde net geliri 8 milyar lira oldu.
 

Editör: Nehir Durdağı