Dijital varlıklara talep günden güne artmaya devam ediyor. En yaygın kripto para birimi Bitcoin 44 bin doları aşarak son 19 ayın rekorunu kırdı. Bitcoin’in 44 bin dolar seviyesinin üzerine çıkmasıyla ilgili olarak CoinTR Araştırma Ekibi, son dönemde Bitcoin SPOT ETF’leri için artan beklentiler ve FED’in faiz politikasındaki değişiklik sinyalinin etkili olduğunu söyledi. 2024 yılının ise Bitcoin ve genel kripto para piyasası için önemli gelişmelere sahne olması bekleniyor.

Elips Haber’den Deniz Dalgıç’a değerlendirmelerde bulunan CoinTR Araştırma Ekibi, Türkiye’de kripto paralara olan talebin son yıllarda önemli ölçüde arttığına dikkat çekerek, “2022–2023 arası dönemde, Statista verilerine göre 10 milyondan fazla dijital para yatırımcı sayısı ve Chainalysis verilerine göre 160 milyar doları aşan dijital varlık kullanımı ile Türkiye, dünya çapında dijital varlık kullanımında dördüncü sıraya yükseldi. 2024 yılında beklenen kripto paralarla ilgili düzenlemelerin yasalaşması sonrası, Türkiye’deki dijital varlık yatırımcısı sayısında daha da artış bekleniyor” ifadeleri kullanıldı.

CoinTR Araştırma Ekibi, kripto para piyasasını etkileyen faktörleri şöyle sıraladı: “Kripto para piyasası, birçok faktörden etkilenebilen volatil bir piyasadır. Regülasyonlar, global ekonomik değişiklikler, arz ve talep dalgalanmaları, teknolojik yenilikler ve üretim giderleri gibi faktörler piyasa üzerinde önemli rol oynar. Kimdir sorusunun çoğu zaman yanıtını bulamadığı balinaların spekülasyonları, ayı ve boğa piyasalarına giriş gibi piyasa psikolojisini etkileyen durumlar da fiyatlar üzerinde önemli etki yaratır. Bu çeşitlilik, piyasanın sürekli değişen karakterini ön plana çıkararak, yatırımcılara stratejilerini düzenli olarak güncelleme ve piyasa dinamiklerine uyum sağlama gerekliliğini hatırlatıyor.”

2024 yılının ise Bitcoin ve genel kripto para piyasası için önemli gelişmelere sahne olabileceğini belirten CoinTR Araştırma Ekibi, “Özellikle Nisan 2024'te gerçekleşmesi beklenen Bitcoin ödül yarılanması (halving), piyasa üzerinde önemli bir etki yapabilir. Ayrıca, kripto para ile ilgili düzenlemelerin son şeklini alması ve uluslararası arenadaki kripto para davalarının sonuçları, piyasanın geleceği üzerinde belirleyici olacaktır. Bu etkenler, Bitcoin ve diğer kripto paraların 2024 yılındaki fiyat hareketlerini şekillendirecek temel faktörler olarak öne çıkıyor” açıklamasında bulundu.

Editör: İrem Nur Kaya