BM Genel Sekreteri Guterres, “İsrail’in saldırı şekli, Gazze’de yardımların dağıtımına engel oluyor” dedi. Guterres, insani ateşkesin, Gazze’deki kabusa son vermenin tek yolu olduğunu belirtti.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, BM Güvenlik Konseyi’nde Gazze Şeridi’ne geniş çaplı insani yardımların “kesintisiz ve güvenli” bir şekilde sağlanması için acil adım atılmasını talep eden karar tasarısının kabul edilmesini sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunarak belirtti.

Guterres, şunları aktardı;“Güvenlik Konseyi kararının, acil ihtiyaç duyulan yardımın daha iyi ulaştırılmasına yardımcı olabileceğini umuyorum. Ancak insani ateşkes, Gazze'deki insanların ihtiyaçlarını karşılamaya başlamanın ve devam eden kabusa son vermenin tek yoludur. Bugün ne kadar zor görünse de BM kararları, uluslararası hukuk ve önceki anlaşmalar doğrultusunda iki devletli çözüm ve sürdürülebilir barışa giden tek yoldur” 

Tüm rehinelerin derhal ve şartsız serbest bırakılması çağrısının altını çizen  Guterres, “75 günde Gazze'de 136 meslektaşımız öldürüldü. Bu, BM tarihinde görmediğimiz bir şey. Çalışanlarımızın çoğu evlerinden ayrılmak zorunda kaldı. Onlara ve Gazze'deki sivillere destek verirken hayatlarını riske atan binlerce yardım görevlisine saygılarımı sunuyorum” ifadesinde bulundu.

Guterres, “İsrail'in bu saldırı şekli, Gazze'de insani yardımın dağıtımında büyük engeller oluşturuyor. Gazze'de etkili bir yardım operasyonu, güvenli bir şekilde çalışabilecek personel, lojistik kapasite ve ticari faaliyetlerin yeniden başlamasını gerektirir”  dedi.

Editör: Nehir Durdağı