Diri fay haritası güncellendi! İşte Türkiye'nin deprem riski en yüksek bölgeleri Diri fay haritası güncellendi! İşte Türkiye'nin deprem riski en yüksek bölgeleri

Sonbahar meyvesi olan ve halk arasında "Kiren" olarak da bilinen kızılcık, bir şifa deposu. Meyvesinden yaprağına, kökünden kabuğuna kadar her yeri faydalarla dolu olan kızılcık özlerinin 4 saat içinde kanserli hücreleri yok ettiği tespit edildi.

Ünlü hekim İbni Sina'nın, yaraları yıkamak için ve yanıkları tedavi etmek için kullandığı kızılcık meyvesinin bir mucizevi etkisi daha ortaya çıktı. 

kızılcık

Kızılcık ağızda oluşan ve aft gibi rahatsızlıklara yol açan bakterileri azaltmak gibi bir özelliği vardır. Kızılcık hücreleri koruyan bir antioksidan deposu. Süper besin olarak bilinen Kızılcık üzerine yapılan son çalışmanın sonuçları, bilim dünyasında heyecana yol açtı.

Kızılcıkta bulunan antioksidanlar brokoliden beş kat daha fazla. Yapılan son çalışma bu meyvenin kanserle mücadelede etkili olduğunu gözler önüne serdi.

Cornell Üniversitesi'nde yürütülen bir araştırma, kızılcık özlerinin meme kanseri hücreleri üzerindeki etkilerini inceledi.Kızılcık özlerini insanlardaki meme kanseri hücreleri üzerinde test etti. Bilim insanları 4 saat içinde kanserli hücrelerin büyük bir kısmının yok olduğuna şahit oldu.

Editör: Nehir Durdağı