CHP Genel Başkanı Özgür Özel, katıldığı canlı yayında gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Özel, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun gazetecilerle birlikte toplam 73 kişilik bir kafileyle 2027 Avrupa Oyunları imza töreni için gittiği İtalya gezisini mahsurlu görmediğini belirtti. AK Parti'nin bunu ayda 5 kez yaptığını söyleyen Özel, İmamoğlu'nun seyahatinilobicilik olarak değerlendirdi.

İşte il il 24 Haziran hava durumu. Çok ama çok sıcak olacak 7 ilde yağmur yağacak İşte il il 24 Haziran hava durumu. Çok ama çok sıcak olacak 7 ilde yağmur yağacak

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, TV100'de gazetecilerin sorularını yanıtlayarak gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Özel'in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

SOKAK HAYVANLARIYLA İLGİLİ DÜZENLEME: ÇARE UYUTMA DEĞİL

"Türkiye'de bir sokak hayvanları sorunu var. Kovid'den sonra ciddi şekilde var çünkü o sırada çok ciddi şekilde ürediler ve kısırlaştırma faaliyetlerine de yeterli çaba gösterilmediği anlaşılıyor. Artık bu sabah işine, okula, camiye gidene bir tehdit. Bu bir sınıfsal sorun haline dönüşüyor. Toplu taşıma kullanana veya korunaklı bir sitede oturmayana sorun, diğeri açısından değil gibi. 2020 yılında Meclis'te bir komisyon kurduk.

Hayvan Haklarının Korunması Komisyonu raporu yayımlandı ve Genel Kurul'da da görüşüldü. Hayvan hakları fonu kurulacak diyor bu rapor. Fon parayı; belediyelerin aldığı vergilerden, şans oyunlarından, kesilen idari para cezalarından, yapılacak bağışlardan alacak. Fonla etkin bir kısırlaştırma seferberliği ve yeterince barınak yapılacaktı. Bunu yapsaydık 4 yılda böyle bir sorun olmayacaktı. Bu raporda uyutma diye bir şey yok. Uyutma konusu tedavi edilemeyen, kuduz gibi hastalık durumlarında sadece var. Bunların dışında uyutma yok. Bugün karşı karşıya olduğumuz konu, 'Tasarruf yapacağız, buna ayıracağımız para yok. Ne yapacağız, öldüreceğiz.' Elimizi taşın altına koymaya hazırız. Bu fonun mutlaka kurulması lazım. Çare itlaf, uyutma değil.

İMAMOĞLU'NUN GAZETECİLERLE ROMA SEYAHATİ: MAHSURLU GÖRMÜYORUM

Eğer belediyemiz kaynaklarıyla gazeteciler götürülüp CHP lehine bir siyasi faaliyet olsa bu hoş bir durum olmaz, yanlış olur. AKP'nin bunu ayda 5 sefer yaptığı oluyor. Ama bu sefer CHP'nin yaptığı iş, İstanbul için bir lobicilik faaliyeti ve yapılan işin sonucunda iyi bir sonuç alındığı takdirde hep birlikte kazanacağız. Türkiye'ye olimpiyatların gelmesi için gerekli şartlardan bir tanesi böyle bir organizasyonu başarıyla tamamlamak. O açıdan ben meseleyi mahsurlu görmüyorum. Keşke gazetecilerin davet edilme meselesi bu kadar masumane olsa. Keşke gazetecilere böyle bir davet yapmak ayıplı bir durum olsa. Eskiden öyleydi. Ben daha önceki gezilerimde gazetecileri götürmedim."

Editör: İrem Nur Kaya