İstanbul'da bir evin kömürlüğünde cesedi parçalanmış halde bulunan Celal H.'nin ölümüne ilişkin tutuklanan Sitrak Kaplan'ın ağırlaştırılmış müebbeti istenmişti. Şahsın cinsel ilişki esnasında öldüğünü iddia eden adam, eşcinsel ilişkisinin duyulmasından korktuğu için de parçalayarak cesetten kurtulmayı planladığını söylemişti. Ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle yargılanan 79 yaşındaki Sitrak Kaplan davasında karar çıktı. Mahkeme, Kaplan'ı "Kasten adam öldürme" suçundan pişmanlık göstermemesi nedeniyle indirim uygulamayarak müebbet hapis cezasına çarptırdı.

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEEBBETİ İSTENİYORDU

İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 4. duruşmaya, tutuklu sanık Sitrak Kaplan bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Duruşmaya taraf avukatları ve Celal Han'ın kızı Canan H. de katıldı. Duruşmada Sitrak Kaplan'ın damadı İbrahim Kaya tanık olarak dinlendi. Kaya, 30 Ekim'de kayınpederinin evine gittiğini ve merdivenlerde polislerle karşılaştığını, 4 polisle bodrum kata indiklerini fakat cesedi bulamadıklarını ifade etti.

Duruşma savcısı esas hakkındaki mütalaasında, 25 Ekim 2022 tarihinde maktul Celal Han'ın, sanık Sitrak Kaplan ile buluştuğunun tespit edildiğini, sanığın kızının sanığın evden telaşlı bir şekilde ayrıldığını polise bildirmesi, maktulün cesedinin sanığa ait ikametin bodrum katının yalnızca sanık tarafından kullanılan kömürlük alanında bulunmuş olması, sanığın savcılık ifadesinde "Ölen kişiyi parçaladım. Kestiğim bıçağı Fatih'te tam olarak hatırlayamadığım bir kasaptan aldım, sonrasında ne yaptığımı hatırlamıyorum" şeklindeki ifadesi, sanığın tespit edilemeyen nedenden ötürü sanığın kesici aletle kasten ölümüne sebebiyet verdiğinin sabit olduğu belirtildi. Savcı, sanık Sitrak Kaplan'ın "Canavarca his veya zevkle kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapsini talep etti. Savcı, maktule ait para ve eşyayı aldığı gerekçesiyle sanığın "Nitelikli hırsızlık" suçundan da cezalandırılmasını istedi.

SAVUNMASINDA "NE YAPACAĞIMI BİLMİYORUM" DEDİ

Sanık Sitrak Kaplan son savunmasında, "Öyle bir şey yok. Yapmış olduğum savunmaları tekrar ederim, hiç halim yok. Ne yapacağımı bilmiyorum" dedi. Sanık avukatı, mütalaaya katılmadıklarını belirterek "Müvekkil 79 yaşında korkak bir adamdır. Akıl sağlığı yerinde değildir. Aynı zamanda engelli biridir. Ne sorarsanız 'Allah razı olsun' diyebilir. Cinayeti işlemeye fiziksel yapısı müsait değildir" diyerek sanığın beraatini talep etti. Şikayetçi avukatı ise sanığın mütalaa doğrultusunda cezalandırılmasını talep etti.

Diyarbakır ve Mardin arasında yangın: Yangının ardından görüntüler yürekleri dağladı Diyarbakır ve Mardin arasında yangın: Yangının ardından görüntüler yürekleri dağladı

İNDİRİMSİZ AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET VERİLDİ

Mahkeme heyeti, sanık Sitrak Kaplan hakkında "Nitelikli hırsızlık" suçundan beraat kararı verdi. Sanığı "Kasten adam öldürme" suçundan müebbet hapis cezasına çarptıran heyet, tutukluluk halinin de devamına hükmetti. Sanığın pişmanlık göstermemesi ve sonrasındaki davranışları dikkate alındığında lehine takdiri indirim kabul edilebilecek bir hal gözlemlenmediği gerekçesiyle takdiri indirim uygulanmadı.

Editör: İrem Nur Kaya