2023 asgari ücret için Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun toplanmasına sayılı günler kala devletin en üst kademesinden açıklama geldi. Geçen yıl asgari ücrete yüzde 95 zam yapıldığını belirten Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 2023 asgari ücretin toplumun tüm kesimlerini memnun edecek miktarda olacağını söyledi. İşte, 2023 asgari ücrette son durum...

Fiyat istikrarı ve ücret adaleti ile ilgili iddialara cevap veren Oktay, "Gıda fiyatları; enerji, hammadde fiyatları, döviz kuru, girdi maliyetleri, arz ve talep gibi birçok faktör ve eğilimden etkilenmektedir.

Son dönemdeki gelişmeler, üretici girdi ve lojistik maliyetlerinin önemli derecede yükselmesine sebep olmuştur. Başta gübre, enerji ve yağlar olmak üzere tarımsal girdi fiyatlarında küresel düzeyde yüksek artışlar dikkati çekmektedir.

Ülkemizde küresel fiyatlardaki bu artışlardan olumsuz etkilenmiştir. Fiyat istikrarını sağlamak ve vatandaşımızı enflasyonun altında ezdirmemek için gereken politikaları hızla uyguluyoruz" dedi.

9 BİN 105 TL OLDU

Ücretlere ilişkin konuşan Oktay, en düşük devlet memuru aylığının ekim ayı itibarıyla 9 bin 105 TL'ye yükseltildiğini hatırlatarak, "SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarında ise yüzde 78,6 oranında kümülatif artışlar yapılmıştır.

ürk lirasını daha cazip hale getirmek ve döviz kurlarındaki oynaklığı azaltmak amacıyla Kur Korumalı Türk Lirası Mevduat ve Katılma Hesabı (KKM) uygulaması başlatılmıştır.

Vergi indirimleri vasıtasıyla vatandaşların fiyat artışlarından en az düzeyde etkilenmesi amacıyla 2022 yılında 276,8 milyar lira vergi gelirinden vazgeçilmiştir" dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 1 Temmuz 2022'den itibaren geçerli olmak üzere asgari ücretin net 5 bin 500 TL olduğunu anımsatarak, "2021 yılına göre net asgari ücretin kümülatif (birikimli) artış oranı yaklaşık yüzde 95'tir. Tüm ücretlilerin asgari ücret düzeyine kadar olan gelirleri gelir ve damga vergisi dışında bırakılarak tarihi bir adım atılmıştır.

Yapılan yasal düzenlemeyle yalnızca işçiler değil, tüm çalışanlar kapsama alınmıştır. Böylece ücretlerin asgari ücrete kadar olan kısmı vergi dışı bırakılarak işçilerin net ücretlerinde çok önemli bir artış sağlanırken, istihdam, üretim ve yatırım da desteklenmiştir.

Son iki kararını işçi ve işveren kesiminin oybirliği ile alan Asgari Ücret Komisyonu, 2023 yılı asgari ücretini belirlemek üzere çalışmalarına aralık ayında başlayacaktır.

Altın bozduracak olanlar dikkat: İşte gram altında beklenen seviye Altın bozduracak olanlar dikkat: İşte gram altında beklenen seviye

Asgari ücretin toplumun tüm kesimleri bakımından memnuniyet sağlayacak bir düzeyde, işçi ve işveren taraflarının tam mutabakatıyla belirleneceğine inanmaktayız" diye konuştu.