Futbol kulüpleriyle gerçekleştirdiği sponsorluk anlaşmalarıyla isminden söz ettiren GKN Kargo'nun konkordato başvurusu 3 ay içinde iflasla sonuçlandı.

Şirketin yeniden ayağa kaldırılmasının imkansız olduğunu ortaya koyan raporun ardından mahkeme, kargo devinin 563 milyon liralık borçla iflasına karar verdi. GKN Kargo'nun kayıtlı 2 aracı dışında hiçbir varlığı bulunmadığı  Galatasaray, Beşiktaş, Gaziantepspor ve Şanlıurfaspor'a 50 milyon dolar borcu olduğu öğrenildi.

Son dönemdeki ekonomik kriz Türkiye'de etkilerini hissettirirken çok sayıda firma konkordato talebinde bulundu.  Konkordato talebiyle 3 ay önce mahkemeye başvuran GKN Kargo da iflas eden firmalar arasına katıldı.

Adını futbol kulüpleriyle yaptığı sponsorluk anlaşmalarıyla duyuran GKN Kargo, geçen ocak ayı başında İstanbul 1. Asliye Ticaret Mahkemesi'ne başvurmuştu. Konkordato talep edilen şirketin, sunulan proje doğrultusunda yeniden toparlanabileceği kaydedildi. Mahkeme, şirkete yönelik tedbir kararı verdi komiser ataması yaptı.

Aradan geçen süreçte, şirketin mali durumu daha da kötüleşerek faaliyet yürütemez konuma gelen şirketin komiser heyeti de mahkemeye sundukları raporda, şirketin konkordato projesinin başarıya ulaşmasının imkânız olduğu kaydedildi.

Prof. Dr. Oktay Taş, Prof. Dr. Serdar Kale ile Mali Müşavir Canan Koçyiğit'ten oluşan komiser heyetinin imzasını taşıyan 39 sayfalık raporda, "Şirketin geçici mühletten faydalandığı her gün alacaklıların durumu daha da kötüye gitmekte" ifadeleri yer aldı.

Komiser heyetinin sunduğu olumsuz rapor sonrası şirket için duruşma dün yapıldı. Duruşmada, GKN Kargo avukatları yanı sıra çok sayıda alacaklı şirket avukatı katıldı.

Şirket avukatları kesin mühlet talebinde bulundu. Mahkeme, tarafların talep ve savunmalarını aldıktan sonra kararını verdi. Mahkeme, GKN Kargo Lojistik Depo Şirketi'nin iflasına karar verdi.

Bakan Şimşek'ten enflasyon açıklaması! Bakan Şimşek'ten enflasyon açıklaması!

Karar, bu zamana kadar en kısa sürede iflasla sonuçlanan konkordato dosyası olarak kayıtlara girdi. Tasfiye sürecine geçilen şirketin borcu ise 563 milyon lira seviyesinde.

Söz konusu borcun 50 milyon lirası 4 spor kulübüne GKN Kargo ile sponsorluk anlaşması yapan Galatasaray, Beşiktaş, Gaziantep Spor ve Şanlıurfa Spor alacaklı konumda.

Editör: Nehir Durdağı