Diyanet Bakanlığı'nın  hac vizesi olmadan ibadet için Suudi Arabistan'da bulunan Türk vatandaşlarını ihbar ettiği iddiası kamuoyunda infiale neden olmuştu.

Konuyla ilgili olarak  ilk açıklamada bulunan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş "Bir tane vatandaşımızı Mekke'de şikayet etmedik. Bu iddialarına mesnet teşkil eden bir video konuşması var. Hüseyin Hocamız burada kendisi. Sözleri, 2022 yılında yaşanılan şikayetlerin değerlendirilmesi hususları ile alakalıdır" ifadelerini kullandı.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Hac döneminde Mekke-i Mükerreme'ye hac vizesi olmadan gelenlere yönelik Suudi Arabistan'ın uygulamalarından Türk vatandaşlarının  zarar görmelerine ilişkin olarak  "Biz Mekke'de hac döneminde hiçbir vatandaşımızı şikayet etmedik" dedi. 

Bir gazetecinin sosyal medyada yer alan "kaçak hacı" videoları  ve "Diyanet'in Mekke'de Türk vatandaşlarını Suudi Arabistan mercilerine şikayet ediyor" iddiasını sorması üzerine Diyanet Bakanı  Erbaş, geçen sene de hac vizesi dışındaki vizelerle "kural dışı" hac ibadeti konusunda büyük sıkıntıların yaşandığını anımsattı.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Suudi Arabistan'ın 2024 yılı hac hazırlıkları döneminde, ülkelere tanınan binde 1 kontenjanın dışında, bazı ülkelerden hac vizesiz kimsenin gelmemesi ile alakalı, bize gelen resmi talebini, defaatle kamuoyuna aktardıklarını belirterek; "Bizim işimiz sadece hac zamanındaki sıkı tedbirleri duyurmak idi. Bizim ticaret veya seyahat vizesi almış kimseye, 'Arabistan'a gitmeyiniz' deme yetkimiz yok. Biz hac ibadetinin, bu tarz ticaret, turist vizesi ile yapılamayacağını duyurduk. Gelenler tabi burada çok büyük sıkıntılar yaşadılar. 

Malatya'da bilim insanlarına saldırı girişimi! Malatya'da bilim insanlarına saldırı girişimi!

Vatandaşlarımıza büyük sıkıntılar yaşatıldı. Biz Suudi Arabistan ayağında hiçbir şey yapmadık. Bir tane vatandaşımızı Mekke'de şikayet etmedik. Külliyen yanlış, en basit ifade ile gerçek dışı. Bir tane bile vatandaşımızı, Mekke'de biz kimseye şikayet etmedik. Bu iddialarına mesnet teşkil eden bir video konuşması var.

Hüseyin Hocamız burada kendisi. O konuşma, 2023 yılının hac organizasyonundan 2 ay kadar önce Diyanet İşleri Başkanlığı konferans salonunda bizim ekip başkanlarımızı ve diğer görevlilerimizle yapmış olduğumuz seminerde, 2022 yılında yaşanılan şikayetlerin değerlendirilmesi hususları ile alakalıdır. Bu konuşmadaki sözleri, 2024 yılında Suudi Arabistan'da mercilerine şikayeti şekline dönüştürmek, tamamen çarpıtmadır. Çok büyük bir çarpıtmadır. Bunu ifade etmiş olayım" şeklinde konuştu.

Editör: Nehir Durdağı