ABD cayır cayır yanıyor: Washington'da 2 gün sokağa çıkma yasağı

ABD’nin Minnesato eyaletine bağlı Minnieapolis kentinde siyahi George Floyd’un polis tarafından öldürülmesinin ardından çıkan protestolar tüm ülkeye yayıldı. Başkent Washington’da 2 gün sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

ABD cayır cayır yanıyor: Washington'da 2 gün sokağa çıkma yasağı

Amerika Birleşik Devletleri'nin Minnesato eyaletine bağlı Minneapolis kentinde siyahi vatandaş George Floyd'un polis tarafından öldürülmesi üzerine başlayan gerginlik ve olaylar artarak devam ediyor.

Çatışmaların artmasıyla hafta sonu bazı şehirlerde sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Eylemlerin sona ermemesi üzerine Washington Belediye Başkanı Muriel Bowser, bugün yerel saatle 19.00'da 2 günlük sokağa çıkma yasağının başlayacağını duyurdu.

Belediye Başkanı Muriel Bowser açıklamasında, eylemcilerin, ifade özgürlüğünü kullanma hakları olduğunu ancak şehri yağmalamaya hakları olmadığını belirtti.

New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, 25 yaşındaki kızı Chiara'nın eylemlerde tutuklanması üzerine “Daha iyi ve daha huzurlu bir dünya görmek istiyor. Kızımı çok seviyorum. Onunla onur duyuyorum. O çok iyi bir insan. Sadece dünyada iyilik yapmak istiyor. Daha iyi ve huzurlu bir dünya görmek istiyor” ifadelerini kullandı.

New York’ta dün gece düzenlenen protestolarda 7 polis yaralanırken 250'den fazla kişi tutuklandı. 

Olaylar nedeniyle ülkenin çok sayıda yerinde yangın çıktı. Dükkanlar ve araçlar hasar gördü. Pek çok kişi de yaralandı.

Olaylar halen devam ediyor.

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2020, 00:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER