ABD'de 10 kişiyi öldüren saldırgan Türk düşmanı çıktı: Bakın neler yazmış!

ABD’nin New York eyaletindeki Buffalo kentinde ırkçı katliam düzenleyen 18 yaşındaki saldırgan Payton Gendron, 10 kişiyi silahla öldürdü. 180 sayfalık manifestosu olan Gendron, manifestosunun 54. sayfasını Türklere ayırdı.

ABD'de 10 kişiyi öldüren saldırgan Türk düşmanı çıktı: Bakın neler yazmış!

ABD’nin sakin kasabalarından Conklin’de yaşayan üniversite 1. sınıf öğrencisi Payton Gendron (18), evinden 321 kilometre uzaktaki Buffalo kentinde bir süpermarketi kana buladı. Askeri ve zırhlı kamuflaj giyen Gendron, siyahları hedef aldı. Önce otoparkta dört kişiyi vurdu. Sonra marketin içine girdi, önüne çıkan herkese ateş etti.

13 kişinin vurulduğu katliamda, 10 kişi öldü. Saldırıda can kaybının artmasını eski bir polis olan güvenlik görevlisi Aaron Salter önledi. Gendron’u hedef alan Salter, girdiği çatışmada vurularak öldü. Bu sırada markette olanlar saklanmak için zaman kazandı. Kendilerini dolaplar ve soğutuculara attılar.

PANDEMİDE HAZIRLANMIŞ

Polis, saldırganı marketin girişinde durdurdu. Kendini vurmak istedi, sonradan vazgeçip teslim oldu. Gendron, üzerinde ‘zenci’ yazılı tüfeğinin üzerine monte ettiği kamerayla yaptığı saldırıyı sosyal medya platformu Twitch’te naklen yayınladı. Daha sonra bu görüntüler kaldırıldı. Gendron’un saldırı öncesinde 180 sayfalık bir manifesto hazırladığı belirlendi.

Göçmen karşıtı olan, göçmenlerin beyazların soyunu tükettiğine ve beyaz üstünlüğüne inanan Gendron, manifestosunda kendisine ırkçı katliam düzenleyenleri örnek aldığından bahsediyor. Pandemi sırasında ‘4chan’ internet sitesinde gezinirken bu konuda bilgiler edindiğini anlatıyor.

SALDIRI ÖNLENEBİLİRDİ

Bu katliamın ‘önlenebilir’ olduğu ortaya çıktı. Geçen yıl karantina sonrası liseye zırhlı kamuflaj içinde dönen Gendron, çevresine COVID-19’dan korunduğunu söylemiş. Ancak mezuniyet töreninde saldırı düzenlemekten bahsettiği ve arkadaşlarını Hitlervari görüşleriyle korkuttuğu da belirlendi. Bunun üzerine psikiyatrik tedavi gören Gendron’un silah alırken hukuki bir engel ile karşılaşmaması tartışma yarattı.

Uzmanlar, canlı görüntü akışı platformu Twitch kullanan çocukların ailelerini uyarıyor. Platformdaki popülarite yarışı, kendini ispat etmek isteyen gençlerin sınır tanımayan eylemlere başvurmasında rol oynuyor.

TÜRK DÜŞMANI ÇIKTI

Saldırgan Gendron, manifestosunun 54. sayfasını Türklere ayırdı. Türkler ve İtalyanları ‘beyaz ırk’ olarak saymadığını söyledi. “Türkler, ırk olarak beyaz olabilirler ama yüzde 99’u Müslüman olduğu için işgalciler, o nedenle beyaz sayılmazlar” yazdı. Manifestosunun 165’inci sayfasında yer alan ölüm listesinde ise Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Londra’nın Müslüman Belediye Başkanı Sadiq Khan ve Macar asıllı ABD’li iş insanı George Soros’un adı da yer aldı.

Öte yandan Türk Dışişleri Bakanlığı, saldırıda hayatını kaybedenler için taziye mesajı yayınladı. ABD Başkanı Joe Biden ise saldırıyı kınayarak “Nefretin güvenli bir limanı olmamalı” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER