ABD'de başkanlık yarışında son durum: Trump savaştan söz etti, Biden'ın evinde güvenlik önlemleri artırıldı

ABD'de başkanlık yarışında oy sayımı sürerken, başkan seçilmesine kesin gözüyle bakılan Joe Biden'ın evinin etrafında ve havada gizli servis tarafından güvenlik önlemleri artırıldı. Donald Trump ise savaşmaktan vazgeçmeyeceğini açıkladı

ABD'de başkanlık yarışında son durum: Trump savaştan söz etti, Biden'ın evinde güvenlik önlemleri artırıldı

ABD'de başkanlık yarışında oy sayımı sürerken, Joe Biden üstünlüğünü koruyor. Ancak Donald Trump da vazgeçmiyor.

Trump son olarak seçim kampanyası aracılığıyla yaptığı yazılı açıklamada, ülkede 3 Kasım Salı günü yapılan ve sonuçları hala açıklanmayan seçimler ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. 

Amerikan halkının tüm oy sayım ve seçimlerin sonucunun onaylanması sürecinde tam bir şeffaflığı hak ettiğini belirten Trump, "Artık bu durum tek bir seçimle ilgili değil. Bu tüm ülkenin seçim sürecinin güvenilirliği ile ilgili." ifadesini kullandı.

En başından beri yasal yollarla kullanılmış oyların sayılıp, yasal olmayanların sayıma dahil edilmemesi gerektiğini söylediklerini anımsatan Trump, Demokratların her fırsatta bu ilkeye karşı çıktığını kaydetti.

Trump açıklamasında, "Amerikan halkının, hükümetimize güvenini sağlamak için bu süreçte tüm hukuki yönlerin takipçisi olacağız. Sizin ve milletimiz için savaşmaktan asla vazgeçmeyeceğim." mesajını verdi.

Başkan seçilmesine kesin gözüyle bakılan Joe Biden'ın ise güvenlik önlemleri artırılıyor.

Washington Post gazetesinin  haberine göre, Gizli Servis, Biden'ın şu anda sonuçları izlediği Delaware eyaletindeki Wilmington kentine ek güvenlik güçleri göndermeyi planlıyor.

Sonuçları henüz netleşmeyen seçimlerde Biden'ın seçilme ihtimalinin arttığına işaret eden kaynaklar, Gizli Servis'in de bu nedenle harekete geçtiğini aktardı.

Kaynaklar, Biden'a yönelik yeni güvenlik önlemlerinin bugün itibarıyla başlayabileceğini kaydetti. ABD'de genellikle seçim gecesi kazananın duyurulmasının ardından Gizli Servis, yeni seçilen başkanın güvenliğini sağlamaya başlıyor. Ancak bu yıl sonuçların, seçim gecesi belli olmaması nedeniyle Biden'ın güvenlik önlemleri de artırılmamıştı.

Biden'ın evinin bulunduğu bölgede de hava sahasının uçuşlara kapatılacağı belirtildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER