ABD'de manşet oldu: Türkler her şeyi değiştirdi!

ABD'nin Washington Post gazetesi Türk İHA ve SİHA'ların Libya'da her şeyi değişitirdiğini yazdı

ABD'de manşet oldu: Türkler her şeyi değiştirdi!

Türkiye'nin Libya'daki başarısı ABD'nin ünlü Washington Post gazetesine de manşet oldu.

The Washington Post, gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter’in kritik kent ve kasabaları kaybettiğini, milislerinin de baskı altında olduğunu yazdı.

Operasyonlarda Türkiye’nin hava gücü desteğini ön plana çıkaran, "Türk insansız hava araçları ve hava savunma sistemleri, BM destekli hükümetin (UMH) batı Libya'nın neredeyse tamamını, Rusya tarafından desteklenen ve geçen yıldan bu yana başkent Trablus'u aşmaya çalışan Halife Hafter güçlerinden geri almasına yardımcı oldu" ifadelerine yer verdi.

Yaklaşık 5 ay önce, Rusya’nın gönderdiği paralı askerler ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin gönderdiği insansız hava araçlarıyla Hafter’in güçlendiği belirtilen haberde, Türkiye ile Libya arasında varılan mutabakatın ardından, Türkiye’nin UMH’ye askeri desteğinin arttığını ve buna bağlı olarak UMH’nin operasyonlarında başarının geldiği belirtildi. 

Ülkenin batısındaki stratejik kentlerin ve kasabaların ardından Tunus sınırının güvence altına alması sonucu, UMH ordusunun moralinin arttığı belirtildi. 

Gazete, Hafter’e bağlı güçlerin Trablus sokaklarında kullandığı Rus yapımı Pantsir hava savunma sistemlerinin imha edilmesi ya da ele geçirilmesine ilişkin, "Türk İHA ve SİHA’ları Rusya ve Hafter’in diğer askeri ortaklarını utandırdı" ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER