ABD'de markette silahlı saldırıda 10 kişi öldü: Saldırgan kim çıktı?

ABD'nin New York eyaletinin Buffalo kentinde bir süpermarkette düzenlenen silahlı saldırıda 10 kişi hayatını kaybetti. Saldırgan yakalandı

ABD'de markette silahlı saldırıda 10 kişi öldü: Saldırgan kim çıktı?

ABD'nin New York eyaletine bağlı Buffalo kentinin Belediye Başkanı Byron Brown, öğleden sonra bir süpermarkette meydana gelen silahlı saldırıda 10 kişinin öldüğünü, 3 kişinin ise yaralandığını açıkladı.

Ölenler arasında süpermarkette güvenlik görevlisi olarak çalışan ve saldırgana müdahale etmeye çalışan emekli bir polisin de yer aldığı belirtildi.

Saldırganın Payton Gendron isimli 18 yaşında beyaz bir erkek olduğu açıklandı. Görgü tanıkları ise saldırganın askeri tarzda kıyafetler ve zırh giydiği bilgisini paylaştı.

Yetkililer, Buffalo kenti dışından gelen saldırganın hedef aldığı 13 kişiden 11'inin siyahi olduğunu belirtti. Saldırganın süpermarkete tüfekle girdiğini ve ateş açtığını belirten yetkililer, olayın ırkçı bir saldırı olduğunu ve saldırıya ilişkin nefret suçu soruşturması başlatıldığını ifade etti.

Şüphelinin ırkçı motifle yapıldığı belirtilen saldırıyı sosyal medya platformu Twitch'de canlı yayımladığı ortaya çıktı. Saldırının ardından sosyal medya platformu Twitch, görüntüleri kaldırdığını açıkladı.

ABD Başkanı Joe Biden, olaya ilişkin bilgilendirilirken, 18 yaşındaki saldırganın yakalandığı belirtildi.

Diğer yandan saldırının yılın başından bu yana ülkede gerçekleştirilen en kanlı toplu katliam olduğu bilgisi paylaşıldı.

Erie County Bölge Başsavcısı John Flynn, düzenlediği basın toplantısında, saldırganın birinci derece cinayetten yargılanacağını ve suçlu bulunması durumunda hakkında müebbet hapis isteneceğini açıkladı.

Flynn, saldırıya ilişkin terörizm soruşturması da yaptıklarını söyledi.

Hakim karşısına çıkarılan saldırgan Payton Gendron ise birinci derece cinayet suçlamalarını kabul etmedi.

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2022, 05:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER