ABD'den flaş Türkiye, F-16 ve Erdoğan açıklaması

ABD Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Direktörü John Kirby, Türkiye ile ilişkiler hakkında açıklamalarda bulundu

ABD'den flaş Türkiye, F-16 ve Erdoğan açıklaması

ABD Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Direktörü John Kirby, gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Türkiye ile ilgili de açıklamalarda bulundu.

Türkiye'ye F-16 uçaklarının verilmesiyle ilgili Kirby, “F-16 programına ilişkin bir güncellememiz yok. Başkan Joe Biden bu anlaşmaya desteğini sürdürüyor” yanıtını verdi.

Kirby, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Yunanistan ile ilgili açıklamalarının sorulması üzerine şunları kaydetti:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendi yorumlarını yapabilir. Türkiye bir NATO müttefiki ve önemli bir ortak. Özellikle tahıl anlaşmasında çok önemli bir rolü var. Türkiye ile bazı konularda görüş farklılıklarımız var, bu herkesin malumu ama bu, ‘Türkiye ile ilişkilerimize önem vermiyoruz, NATO üyeliklerini önemsemiyoruz, çok istediğimiz tahıl anlaşmasındaki rolünden dolayı minnettar değiliz’ anlamına gelmez.”

Kirby, Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM) arasında imzalanan tahıl koridoru anlaşmasının bozulacağına dair bir emare olmadığını da söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı “Rusya tarafından henüz tahıl sevkiyatı yok fakat Sayın Putin’in tabii haklı olduğu bir konu var. O da nedir? Bu tahıl sevkiyatında gelen tahıllar maalesef zengin ülkelere gidiyor, fakir ülkelere değil” açıklamasının sorulması üzerine Kirby, şunları kaydetti:

“Türkiye’nin arabuluculuk ettiği bu anlaşma, tüm dünyanın ihtiyaç duyduğu gıda ve gübreyi küresel piyasaya soktu. Anlaşma başladığından bu yana 1 milyon tondan fazla tahıl ve tohum Ukrayna’dan çıkarıldı ve küresel piyasaya girdi. Bazı gıdaların piyasaya girmesi daha uzun sürüyor. Yemen ve Afrika Boynuzu’na dağıtılmak üzere Dünya Gıda Programı 2 gemi dolusu gıda satın aldı. ABD de bunun yapılması için Dünya Gıda Programı’na 68 milyon dolar verdi. Bu anlaşmanın önemine inanıyoruz. Anlaşmanın etkilerini piyasalarda görmeye başladık bile.”

Kirby, bir gazetecinin “Bu anlaşmanın bozulacağını düşünüyor musunuz?” şeklindeki sorusuna “Bu anlaşmanın bozulacağına dair herhangi bir emare görmüyoruz. Bilakis, ortak ve müttefiklerimizle anlaşmanın başarılarının sürmesi için çalışacağız” yanıtını verdi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER