ABD'den flaş Türkiye ve S-400 açıklaması

Amerika Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu’nda Kongre üyelerinin sorularını yanıtlayan Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Türkiye ile ilgili de açıklamalarda bulundu

ABD'den flaş Türkiye ve S-400 açıklaması

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Amerika Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu’nda Kongre üyelerinin sorularını yanıtlarken Türkiye ile ilgili de açıklamalarda bulundu.

Blinken, şu ifadeleri kullandı:

- Son haftalarda Türkiye'de olumlu gelişmeler var. Avrupa Birliği  ve diğer taraflarla diyaloga girdiler.

- Doğu Akdeniz'de atılan bazı adımları ve özellikle Türkiye'nin enerji kaynakları ya da kıta sahanlığı konularında adımlarını  endişeyle takip ettik. 

- Amerika’nın Doğu Akdeniz'deki tüm tarafların istikrarı, egemenliği ve toprak bütünlüğünün sağlanması, anlaşmazlıkların askeri yöntemler ya da provokatif adımlarla değil diplomatik yollarla çözülmesinde rol oynaması önemli.

- S-400 vakasında olduğu gibi NATO müttefiki taahhütlerinin ihlal edildiğini değerlendirdiğimiz Türkiye'nin de atmış olduğu adımlar dahil olmak üzere tüm adımlara dikkat çektik.

- Son haftalarda olumlu gelişmelerden biri bölgede tansiyonun düşmesi oldu. Türkiye daha verimli bir şekilde ilerlemek amacıyla AB ile ve diğer taraflarla diyaloğa girdi. Buna destek veriyoruz. Sürecin bu şekilde ilerlemesine yardımcı olmaya çalışmayı da sürdüreceğiz.

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2021, 14:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER