ABD'den Putin'e yaptırım kararı, Rusya'dan flaş cevap

ABD, Rusya Devlet Başkanı Putin ve Dışişleri Bakanı Lavrov'la ilgili yaptırım kararı aldı. Bu karara Rusya'dan jet bir yanıt geldi

ABD'den Putin'e yaptırım kararı, Rusya'dan flaş cevap

ABD, Rusya'nın Ukrayna saldırısı nedeniyle Rusya Devlet Başkanı Vlademir Putin ve Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'u yaptırım listesine aldı. ABD'nin Putin ve Lavrov'a uygulayacağı yaptırımlara seyahat yasağı da dahil.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, "ABD Avrupalı müttefiklerimizin kararıyla aynı doğrultuda Putin, Lavrov ve Rus ulusal güvenlik ekibinin diğer üyelerine yaptırım uygulayacak" dedi.

ABD'nin yaptırım listesine aldığı isimler arasında Rusya Genelkurmay Başkanı Sergey Şoyku ile Genelkurmay Başkanı Valeri Gerasimov da bulunuyor.

Bu kararın açıklanmasının ardından ABD Başkanı Joe Biden, Amerika'nın Avrupa'daki kapasitesini artırmak ve NATO'ya destek olmak için Avrupa'ya ek asker gönderme emri verdi.

Daha sonra Kanada da Putin ve Lavrov için yaptırım kararı verdi.

ABD'nin kararına Rusya'dan jet bir cevap geldi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, yaptırımların Batı ülkelerinin dış politikadaki zayıflığını gösterdiğini ileri sürerek, "İlişkiler geri dönülemez bir noktaya yaklaştı" dedi.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER