ABD'den 'Türkiye'ye gitmeyin' çağrısı: Koronavirüs riski yüksek!

Dünya sıralamasında koronavirüsten en çok ölümlerin yaşandığı Amerika Birleşik Devletleri'nden şaşırtan bir açıklama geldi. CDC resmi internet sitesinden yapılan açıklama "Türkiye’de Kovid-19 riski yüksek. Uyarı seviyesi 3’üncü seviyede” ifadesi yer aldı.

ABD'den 'Türkiye'ye gitmeyin' çağrısı: Koronavirüs riski yüksek!

Dünyada koronavirüs ölümlerinin en çok yaşandığı ülke olan Amerika Birleşik Devletleri'nde resmi verilere göre 5 milyon 199 bin corona virüsü vakası var.  Bu sayı ile dünyada en çok vakanın görüldüğü ülke olan ABD'den şaşırtıcı bir Türkiye uyarısı geldi. 

ABD’nin önde gelen sağlık kuruluşlarından Bulaşıcı Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi’nin (CDC) resmi internet sitesi üzerinden yapılan açıklamada  “seyahat uyarıları” başlıklı bölümde Türkiye’ye de ayrı bir bölüm açıldı. 

Aralarında Nikaragua, Endonezya, Hindistan, Singapur ve Güney Kore gibi ülkelerle birlikte yer alan Türkiye’de “Kovid-19 riski yüksek. Uyarı seviyesi 3’üncü seviyede” ifadesi yer aldı.

CDC’nin ABD vatandaşları için hazırladığı rehberde kalın puntolarla, “CDC, turistlerin Türkiye’ye zorunlu olmayan bütün uçuşlardan kaçınmasını tavsiye ediyor. Covid-19 riski olan gezginler Türkiye’ye olacak bütün seyahatlerini iptal etmeliler ki buna zorunlu seyahatler de dahil” denildi.

Yapılan uyarıda, “Türkiye’de Kovid-19 riski yüksek. Eğer Türkiye’de hastalanırsanız ve medikal bakıma ihtiyacınız olursa, kaynaklar sınırlı olabilir. Türkiye’nin Dışişleri Bakanlığı ya da Sağlık Bakanlığı ya da ABD Dışişleri Bakanlığı ya da konsolosluk işlemlerinin sitelerine bakabilirsiniz. Böylelikle seyahat edenlere uygulanacak test ve karantina işlemlerini öğrenebilirsiniz. Gideceğiniz yerde sizden Covid-19 testi yaptırmanız istenebilir. Eğer testiniz pozitif çıkarsa bir süre karantina altına alınmanız istenebilir. ABD’ye geri dönüşünüz bile sekteye uğrayabilir” ifadeleri kullanıldı.

Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2020, 14:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER