ABD-İran Kutuplaşmasında Çin Tarafını Seçti!

ABD'nin son günlerde İran ve Irak'la yaşadığı gerilim sonrası, Çin hükümeti tarafını seçti. Irak hükümetinin ABD güçlerini ülkeden çıkarmak istemesinin ardından Çin İran- Irak bloğuna destek vereceğini açıkladı

ABD-İran Kutuplaşmasında Çin Tarafını Seçti!

ABD'nin son günlerde İran ve Irak'la yaşadığı gerilim sonrası, Çin hükümeti tarafını seçti. Irak hükümetinin ABD güçlerini ülkeden çıkarmak istemesinin ardından Çin, İran-Irak bloğuna destek vereceğini açıkladı.

IRAK'I AÇIK AÇIK TEHDİT ETTİ

Irak'ın ABD'yi ülkede istememesi üzerine Trump, Irak'ı açık açık tehdit etmişti. Irak da bu tehdide Çin ile cevap verdi. Ayrıca Çin'in Bağdat Büyükelçisi Zhang Tao, Irak hükümetini desteklemeye devam edeceklerini ve ülkenin yeniden imarına katkıda bulunacaklarını söyledi.

ABD ÇABA SARF ETTİ

Irak Başbakanı Abdulmehdi, Çin'in Bağdat Büyükelçisi Zhang Tao ile başkentteki Başbakanlık Konutu'nda görüştü. Görüşmede, ABD güçlerinin Irak'taki varlığını değerlendiren Abdulmehdi, "ABD, DEAŞ'la mücadelemizde çaba sarf etti ancak Irak'ın çekişme sahası ve buna taraf olmasını istemiyoruz. ABD, Irak hükümetinin kararıyla burada bulunuyor ve çekilmesi kararını da Irak aldı. Irak hükümetinin güçlü olması Amerika'nın da çıkarınadır" ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER