ABD resmen savaş açtı: Çin, koronavirüsü silah olarak üretti! 

Koronavirüsten sonra gerginleşen ABD ile Çin ilişkisi koronavirüsten sonra tavan yaptı. Trump'ın en baştan beri koronavirüs için "Çin virüsü" demesinden sonra açılan 20 trilyon dolarlık tazminat davasının hedefleri arasında virüsün üretildiği yer olarak gösterilen Wuhan Viroloji Enstitüsü'nün da olması dikkat çekiyor

ABD resmen savaş açtı: Çin, koronavirüsü silah olarak üretti! 

Aslında bu biyolojik silah olarak virüs üretme iddiaları ABD ile Çin arasında yıllardır sürüyor.

Karşılıklı ajan suçlamaları, yakalanıp hapise atılan bilim insanları, Çin'in Wuhan kentindeki enstitütü denilen labarovutarda yapılan çalışmalar, ABD'denin buna karşılık verme çabaları... Hiç biri yeni değil.

Ancak bu kez iş farklı.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, koronavirüsün ilk yayılmaya başladığı andan itibaren hep Çin'i suçluyordu.  Üstelik koronavirüs yerine "Çin virüsü" adını takmıştı.

Çin buna kızıyor, Trump'a tepki gösteriyordu ama... Trump "Çin virüsü" demekten hiç vazgeçmedi.

İşte Trump'ın böyle demesinin nedeni anlaşıldı. Çünkü ABD'nin koronavirüsü Çin'in silah olarak ürettiğine inandığı, ancak zamanı gelmeden Wuhan'daki Viroloji Enstitüsü'nden sızdığını ve ölümlere yol açtığını belirttiği öğrenildi.

20 trilyon dolarlık tazminat davası

Hatta ABD bir de somut adım attı. Çin'e karşı 20 trilyon dolarlık tazminat davası açılacağı açıklandı.

Açanlar Amerikalı avukat Larry Klayman ve onun avukatlar grubu Freedom Watch...

Davanın hedefleri: Çin Silahlı Kuvvetleri, Wuhan Institute of Virology (Vuhan Viroloji Enstitüsü) bu enstitünün direktörü Shi Zhengli ve Çin Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı Chen Wei.

Neden enstitü, Çin Silahlı Kuvvetleri ve Çin Genelkurmay Başkanı? 

Çünkü ABD'de “Üretilen virüsün terörist amaçlı bir silah olarak kullanılması ve Amerikan halkında ölümlere sebebiyet vermesi” iddia ediliyor.

Ayrıca Amerika halkının da Çin'e karşı tepkisi giderek büyüyor. Çünkü milyonlarca kişi açılan bu davanın haklılığına ve dünyaya bu virüsün Çin'in labarotuvarından sızdığına inanıyor.

ABD'nin açtığı bu davadan sonra diğer ülkelerin de tazminat davaları açmasının gündeme gelebileceği, hatta bazı Avrupa ülkelerinde hazırlıkların başladığı ileri sürülüyor.

Çin neden suçlanıyor?

Çin'in suçlanması aslında yeni değil, yıllar öncesine dayanıyor. Çin ile ABD arasındaki bu savaş 2010'lu yılların başından beri sürüyor.

Özetlemek gerekirse... Şöyle:

- 2012 yılında Çin, "Bin yetenek" adı altında bir proje başlattı. Proje biyoloji/kimya/tıp alanı üzerine.

- ABD'nin ünlü profeösürlerinden olan, şu anda 61 yaşındaki Harvard Üniversitesi Yaşam Bilimleri Profesörü Charles Lieber bu projeye ABD hükümetine haber vermeden girdi.

- Yıllık 150 bin dolar kişisel harcama parası ve aylık 50 bin dolar kazanan Lieber, ABD'de aynı zamanda Savunma Bakanlığı'nda ulusal sağlık kuruluşunda baş araştırmacı. Araştırma konuları bilim kurgu filmlerindeki gibi. Nano elektronik sensöru dokuya enjekte etme (cyborg yani yapma insan dokusu),viruse enjekte etme (süper ajan yaratma), bakteriye enjekte etme gibi çalışmalar. 

- O dönem ABD Başkanı olan Obama bu çalışmaları rahatsızlık duyarak durdurdu. Ama Trump seçilir seçilmez proje tekrar başladı.

- Amerikan gizli servisi FBI konu üzerinde soruşturma başlattı. Özel ajan Robert Plum, Profesör Lieber'den şüphelendi. 

- 2018 yılında Lieber hakkında ajanlık yapmak, biyolojik ve teknolojik bilgileri Çin hükümetine satmak suçlaması ile dava açıldı. 

- Profesör Lieber soruşturma başlatılmada önce Çin'in projesini hiç duymadığını söyledi. Ancak 2012 yılında Wuhan Teknoloji Üniversitesi ve Araştırma Laboratuvarı ile sözleşme imzaladığı, 10 milyon dolar da para aldığı mail ve banka hesaplarından ortaya çıktı ve tutuklandı.

- Çin'le çalışan bu profesör öyle bir çalışma yapmış ki; virüs üzerinde değişiklikler yaparak corona ailesinden olan sars virüsünün gen yapısını değiştiriyor. Bu virüse HIV virüsünden bazı proteinler ekliyor. Amacı bu şekilde hem Çin'i tehdit edebilecek, hem kendi hükümetine yaranacak, hem de bu biyolojik silahı Çin'e satacak.
 
- Bunun üzerine Çin hükümeti tarafından Çin ordusunda teğmen olan yetenekli biyolog 29 yaşındaki Yanqıng Ye, araştırma görevlisi olarak Boston Üniversitesi'ne gönderiliyor.

- Çinli Ye, profesörün de yardımıyla bazı bilgileri çalmaya başlıyor. ABD, bu genç kadın hakkında arama kararı çıkarıyor ama o çoktan elinde bilgilerle Çin'in Wuhan kentindeki laboratuvara gidiyor.


- Burada büyük bir hata yapılıyor. Virüs üzerinde çalışma yapılırken, dışarı sızıyor. Wuhan'daki bu araştırma kuruluşunun 4 kilometre uzağındaki Wuhan Deniz Ürünleri pazarına kadar uzanıyor.

- Çin hükümeti önce bu virüs salgınını saklamaya çalışıyor. Ama salgın artınca hastalığı açıklıyor. Bu kez de yarasa, yılan, karınca yiyen hayvanlardan geçtiğini ileri sürüyor. Binlerce yıldır bu hayvanlardan geçmemiş ama bu kez geçmiş; inanırsan tabi.

- Bu sırada ABD ülkesinde Çin'li bir ajan daha olduğunu anlıyor. Guangzhou'daki SunYat-sen Üniversitesi'nden gelen doktora arastırmacısı 30 yaşındaki Zaosong Zheng. 

- Zheng, 9 aralik 2019'da Boston Havalimanı'nda çantasının içinde çoraplara saklanmış 21 şişe kimyasalla yakalanıyor. Hala tutuklu.
 
- Çin hükümetinin amacı geni olmayan bebek yaratmak. Kaldı ki coronada da HIV var ve CCR5'siz insan demek Tüm dünya insanları HIV ile enfekte olurken Çinlilerin olmaması demek. Eğer işlemleri kendilerince doğru bitirmeleri halinde bu virüs dünyaya karşı bir silah olacaktı.

-  Bunun için He Jiankui uzun süre çalışıyor. Çin'de tüp bebek tedavisi sırasında embriyoların DNA'sını değiştirerek AIDS'e karşı bağışıklık kazandırdığını iddia eden bu bilim adamı LULU-NANA isimli ikiz kız bebekleri babadan gecen CCR5 geni olmadan dünyaya getirtmeyi başarıyor.

- Hedef de bu bebeklerden de serum üretmek. Böylece hastalık geni aktif olmayan bir millet yaratılacak.

- Fakat işler Çin'in istediği gibi gitmedi ve virüs sızdı. Dünyayı pençesine aldı. 

- ABD'de de bu konuda çalışmalar yapıldığı, bu nedenle Çin'in direkt suçlanmadığı belirtiliyor. Ancak başkan Trump'ın sık sık Çin'i suçlamasının ardında bu gerçeklerin yattığı ileri sürülüyor.

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2020, 17:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER