ABD, Taliban, DEAŞ: Nasıl bir ilişki bu? Kim kimi destekliyor?

Afganistan'da ABD'nin Taliban'la anlaşması, rekor miktarda askeri techizatı bırakması, Taliban'ın da hapishanelerdeki binlerce DEAŞ militanlarını serbest bırakması ve DEAŞ'ın Kabil Havaalanı'na saldırması... Bu nasıl ilişki, nedir nedeni?

ABD, Taliban, DEAŞ: Nasıl bir ilişki bu? Kim kimi destekliyor?

Afganistan'daki son gelişmeler karanlık ilişkileri tekrar gündeme getirdi.

ABD, 20 yıl boyunca Afganistan'ı Taliban ve DEAŞ'a karşı korumak için ülkede kaldı.

Sonra birden bire Taliban'la anlaştı. Ülkeden çekileceğini açıkladı. Taliban da doğru dürüst karşılık bile görmeden ülkede yönetimi ele geçirdi.

Bu sırada nedendir bilinmez; ABD, Taliban'a binlerce askeri techizat bıraktı. İddialara göre makineli tüfekler dışında ağır silahlar, helikopterler, tanklar bile bunların arasında... Neden bıraktı? Neden çekilme öncesi bunları, örneğin ağır silahlarla donatılmış helikopterleri yurt dışına taşımadı?

DEAŞ'a gelince... Hem ABD'nin düşmanı, hem de Taliban'ın.

O zaman Taliban yönetimi ele geçirince neden hapishanelerdeki binlerce DEAŞ teröristini serbest bıraktı?

DEAŞ, havaalanındaki patlamaları üstlendi. Ağır silahları da olduğu belirtiliyor.

Bunları kim verdi? Nasıl birden bire silahlandılar, nasıl bu patlamaları yapabildiler? Taliban, düşmanının elini kolunu sallayarak istediği eylemi yapmasına nasıl fırsat tanıdı?

Karanlık ilişkiler yine ortaya çıktı. Dünyayı korkutan, bir ülkeyi kaosa sürükleyen, kana bulayan ilişkiler... 

Peki biz bunların iç yüzünü nasıl öğreneceğiz?

Bir gün Saddam'da kitle silahları olmadığını yazan ABD gazeteleri günün birinde bunları da yazacak... Filmleri yapılacak... İşte o zaman öğreneceğiz.

Vietnam'a, Irak'a, Afganistan'a, Orta ve Güney Amerika ülkelerine demokrasi götüren (!) ABD'nin sırasında bakalım şimdi hangi ülke var?

Zamanla göreceğiz!

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER