ABD Üstlendi: İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani Öldürüldü

ABD Başkanı Donald Trump'ın emriyle İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin ölüdürüldüğü açıklandı. Kritik açıklamayı ABD Savunma Bakanlığı Pentegon yaptı

ABD Üstlendi: İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani Öldürüldü

ABD Başkanı Donald Trump'ın emriyle İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin ölüdürüldüğü açıklandı. Kritik açıklamayı ABD Savunma Bakanlığı Pentegon yaptı

Irak Uluslararası Bağdat Havalimanı'nda Haşdi Şabi konvoyuna füze saldırısı düzenlendi.

Pentagon'dan yapılan yazılı açıklamada, "ABD ordusu, Başkan'ın talimatı ile, ABD tarafından yabancı terör örgütü olarak tanınan İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü'nün Komutanı Kasım Süleymani'yi öldürerek (bölgedeki) ABD personelini korumak için kararlı ve savunma amaçlı bir adım atmıştır" ifadeleri kullanıldı.

Süleymani ve Kudüs Gücü'nün yüzlerce Amerikalının öldürülmesinden sorumlu olduğu ifade edilen açıklamada, "General Süleymani aktif olarak Irak ve bölgedeki Amerikan diplomat ve askerlerine yönelik saldırı planı yapıyordu"  denildi.

Açıklamada ayrıca şu ifadelere yer verildi: 

Süleymani Irak ve Amerikan vatandaşlarının ölmesine ve yaralanmasına yol açan 27 Aralık'taki saldırı dahil son birkaç ay boyunca Irak'taki koalisyon üslerine düzenlenen saldırıları azmettirmişti. General Süleymani, bu hafta ABD'nin Bağdat'taki Büyükelçiliğine yönelik saldırıları da onaylamıştı. Bu saldırı İran'ın gelecekteki saldırılarını caydırma amacıyla düzenlendi. ABD, dünyadaki vatandaşlarımızı ve menfaatlerimizi korumak için gerekli tüm adımları atacaktır.

HAVALİMANI YOLUNDA ÖLDÜRÜLDÜ

Saldırıda İran Devrim Muhafızları Ordusu'na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis'in ve bir yöneticinin daha öldürüldüğü bildirildi.

Irak devlet televizyonunun haberinde, "Haşdi Şabi basın kaynaklarına göre, İran Devrim Muhafızları Ordusu'na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis, Bağdat'ta havalimanı yolunda araçlarına yönelik saldırıda öldürüldü" ifadelerine yer verildi.

“ABD'DEN GÜÇLÜ BİR İNTİKAM ALACAĞIZ”

Eski Devrim Muhafızları Komutanı Muhsin Rezai, Süleymani'nin öldürülmesinin ardından Twitter hesabından bir açıklama yaptı.

Rezai 'ABD'den güçlü bir şekilde intikam alınacağını' ifade ederek şunları kaydetti:

Süleymani şehit kardeşlerinin arasına katıldı, ABD'den güçlü bir şekilde intikam alacağız.

“ABD HELİKOPTERİ GERÇEKLEŞTİRDİ”

İran devlet televizyonu da, İran Devrim Muhafızları Ordusu'na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis'in, ABD'nin Bağdat Havaalanı'nda araçlarına düzenlediği füze saldırısında öldürüldüğünü doğruladı. 

Haberde saldırının ABD helikopterleri tarafından gerçekleştirildiği de belirtildi. 

ABD Başkanı Trump, olayın ardından Twitter hesabı üzeriden herhangi bir ifade kullanmadan ABD bayrağını paylaştı.

"YÜZÜKTEN TESPİT EDİLDİ"

AP haber ajansına konuşan Iraklı üst düzey yetkililer saldırıda toplam 7 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Iraklı yetkililer, el-Mühendis'in Bağdat Havaalanına Süleymani'yi karşılamak için bir konvoyla geldiğini ve saldırının ise havaalanının kargo kısmına İranlı komutanın karşılandığı yerde yapıldığını kaydetti.

İsimlerinin açıklanmasını istemeyen yetkililer, Süleymani'nin cesedinin paramparça olduğunu ancak İranlı generalin yüzüğünden tespit edildiğini belirtti.

Süleymani'nin öldürülmesinin ardından sosyal medyadaki paylaşımların bazılarında da Süleymani’nin cansız bedeninin fotoğrafı olduğu iddia edilen görüntülere yer verildi.

MUHAMMED CEVAD ZARİF AÇIKLAMA YAPTI

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif yaptığı ilk açıklamada, "ABD, haydutça maceracılığının tüm sonuçlarından sorumlu olacaktır" dedi.
Kasım Süleymani'nin bölgedeki terör örgütleri ile mücadelenin en etkin güçlerinden olduğunu ifade eden Zarif, ABD'nin eylemini "uluslararası terörizm" şeklinde nitelendirdi. 

'TRUMP, ABD'Yİ SAVAŞA SÜRÜKLÜYOR'

İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin ABD hava saldırısıyla öldürülmesine tepki gösteren bazı senatörler, Başkan Donald Trump’ı "ABD'yi savaşa sürüklemekle" suçladı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin ABD hava saldırısında öldürülmesine ilişkin ilk tepkisinde Iraklıların sevinç gösterilerini paylaştı.

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2020, 13:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER