ABD'ye Tehdit Mesajı: Savaşa Hazırlık Yapıyoruz!

ABD Savunma Bakanlığı, İran'a yakınlığıyla bilinen Ketaib Hizbullah örgütüne ait Irak ve Suriye'deki 5 hedefi vurduğunu duyurdu. Açıklamalar peş peşe geldi. Hizbullah, ABD ile savaşın olası bir seçenek olduğunu ve buna hazırlık yaptıklarını açıklarken ABD Dışişleri Bakanı Pompeo da konu hakkında açıklamalarda bulundu.

ABD'ye Tehdit Mesajı: Savaşa Hazırlık Yapıyoruz!

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), İran'a yakınlığıyla bilinen Ketaib Hizbullah (KH) örgütüne ait Irak ve Suriye'deki 5 hedefi vurduğunu duyurdu. Saldırılar sonucu şu ana kadar 25 kişi öldü. ABD'nin hava saldırı sonucu artan gerilimde yeni bir gelişme yaşandı.

ABD İLE SAVAŞA HAZIRLIK

İran Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada saldırı kınanırken, bunun bir "terör eylemi" olduğu belirtildi. Dışişleri sözcüsü Abbas Mousavi, "Bu saldırılarla ABD terörizme güçlü bir destek verdi ve Irak ve Suriye'nin egemenliğine aldırmadı. Bu yasadışı bir eylemdir ve sonuçları için sorumluluk kabul etmelidir" dedi. Açıklama yapan Irak Hizbullahı ise, ABD ile savaşın olası bir seçenek olduğunu ve buna hazırlık yaptıklarını açıkladı.

BOMBALAMA GÖRÜNTÜLERİ

İngilizlerin saygın kanalı BBC'nin Nafiseh Kohnavar adlı muhabiri, ABD tarafından düzenlenen saldırının görüntülerini yayınladı.

ABD'DEN PEŞ PEŞE AÇIKLAMALAR

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Irak'taki koalisyon güçlerine ait bir üsse saldırılmasının ardından yapılan ABD hava saldırılarını İran'a verilen "net bir cevap" olarak nitelendirdi. Pompeo, "Bugün Irak'ta attığımız adım, Başkan Trump'ın da aylardır belirttiği gibi, İran'ın Amerikan askerinin hayatını tehlikeye atması durumunda kendilerine vereceğimiz net bir cevap konusundaki kararlılığımızı göstermektedir" derken, benzer bir olayın tekrarlanması durumunda askeri olarak cevap vermekten kaçınmayacaklarını belirtti.

Pompeo ayrıca, ABD'nin bölgedeki çıkarları için "ilave adımlar" atabileceğini söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER