ABD'yi arkasına aldı, sert ifadeler kullandı: Miçotakis'ten Erdoğan açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın BM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmanın ardından önce ABD'den, sonra da Yunanistan Başbakanı Miçotakis'ten açıklamalar geldi

ABD'yi arkasına aldı, sert ifadeler kullandı: Miçotakis'ten Erdoğan açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın BM'deki konuşmasında  “Biz Aylan bebeklerin cesetleri kıyılara vurmasın diye çırpınırken, Yunanistan hukuksuz, pervasız geri itmeleriyle Ege’yi mülteci mezarlığına çevirmektedir” demişti. 

Erdoğan, Ege'de botları batırılan ve boğularak hayatını kaybeden çocukların fotoğrafını göstererek Yunanistan'ın Ege Denizi ve Doğu Akdeniz'de göçmenlere yönelik zulümlerinin giderek arttığını belirtmişti.

Erdoğan'ın bu konuşması Yunanistan'da tepkiyle karşılanırken, ilk açıklama ABD'den geldi.

ABD Temsilciler Meclisi üyesi Chris Pappas, Erdoğan'ın sözlerini “ikiyüzlü ve temelsiz açıklamalar. Tüm dünyaya ulusların egemenliğine saygı duyma çağrısı yapıyor ama kendisi Yunanistan’ın egemenliğini sürekli ihlal ediyor” dedi.

Yunanistan Başbakanı Miçotakis ise BM toplantısı için gittiği New York'ta katıldığı bir toplantıda  “Kimse Yunanistan'a kabadayılık yapamaz. Gerisini cuma günü BM'de söyleyeceğim” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER