ABD yine ortalığı karıştıracak! Hedef Türkiye mi?

Dünyanın her köşesinde kriz yaratan ABD, şimdi de Azerbaycan-Ermenistan gerilimine el attı. Hedefin Türkiye olduğu ileri sürülüyor

ABD yine ortalığı karıştıracak! Hedef Türkiye mi?

Dünyada kriz çıkarmakla bilinen ABD, şimdi de Azerbaycan-Ermenisten gerilimine körükle gidiyor.

Geçen ay Tayvan’ı ziyaret ederek ABD ve Çin arasında büyük krize yol açan ABD Temsilciler Meclis Başkanı Nancy Pelosi, tam da Azerbaycan-Ermenistan sınırının ısındığı bir dönemde yeni bir tartışmalı geziye hazırlanıyor.

Politico'nun haberine göre Pelosi, bu hafta Azerbaycan'la şiddetli çatışmalar yaşayan Ermenistan'a gidecek. Konuyla ilişkili kaynaklar, Pelosi'nin Demokrat Partili Senatör Jackie Speier'la beraber bu hafta sonu Ermenistan'a destek amacıyla bu ülkeyi ziyaret edeceğini ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'la görüşeceğini aktardı.

Ziyaretin, 2020'de Dağlık Karabağ'da savaşan Azerbaycan-Ermenistan hattında çatışmaların patlak verdiği bir döneme denk gelmesi dikkat çekiyor. 

Asıl hedefin Azerbaycan'a destek veren Türkiye olduğu ileri sürülüyor.

ABD yönetiminin üç numaralı ismi olan Pelosi'nin geçen ayki Tayvan ziyareti, Çin ve ABD arasında büyük kriz çıkarmıştı. Çin, kendi parçası olarak gördüğü Tayvan çevresinde günler süren tatbikatlar düzenlemiş ve ABD'yi sert şekilde eleştirmişti.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER